Home Історія Цей день в історії 13 жовтня

13 жовтня

1714
0
SHARE

1904 – Бердичівській поліції вдалось виявити великий склад нелегальної літератури, який знаходився у будинку по вулиці Дегтярній, 92/12 (нині вулиця Івана Федорова).

У період 1903-1907 років у Бердичеві діяли в різний час декілька підпільних друкарень, які друкували нелегальну політичну літературу, листівки, прокламації.


bilous_petro_01
Петро Васильович Білоус.

1953 – У селі Никонівка Бердичівського району народився Петро Васильович Білоус – український літературознавець, фольклорист, поет, доктор філологічних наук.

Петро Білоус закінчив Житомирський педагогічний держуніверситет, захистив докторську дисертацію. В Україні він став найкомпетентнішим спеціалістом у галузі паломницької прози.

Свою наукову діяльність Петро Білоус поєднав і з художньою творчістю. Він — автор поетичних збірок, редактор факультетського літературного часопису “Філео+Логос”, упорядник альманахів та збірок молодих літераторів. Інше захоплення Петра Білоуса — літературне краєзнавство, що вилилось у кілька десятків наукових статей, оглядів, надрукованих у збірниках, матеріалах науково-краєзнавчих конференцій, у пресі.

З перших днів відродження Житомирського науково-краєзнавчого товариства Петро Білоус став його активним членом. Серед здобутків — впорядковані збірники топонімічних легенд Житомирщини, дослідження і матеріали “Поліське весілля”, цикл статей про звичаї та обряди у нашому краї, про історичні та літературні постаті Полісся.


berdyczowmickiewicz_01
Служба в намірі повернення храму, 1991 р.

1990 – Цього дня на сходах верхнього храму кляштору Босих Кармелітів вперше за декілька останніх десятиліть відбулась Свята Меса. Провів її перший у Бердичеві за повоєнні роки кармеліт, магістр і ліценціат богослов’я отець Серафим Тишко, співслужив йому серед інших отець Бернард Міцкевич.

Хоча на цей час і кляштор Босих Кармелітів, і костел Святої Варвари не належали римо-католицькій громаді міста, отці повідомили присутніх на Святій Месі про проведену ними роботу щодо передачі храмів громаді та пообіцяли, що віднині служби Божі проводитимуться на території кляштору щомісяця доти, доки храм не перейде у власність громади.


2015 – Напередодні Дня Захисника України та Свята Покрови Пресвятої Богородиці у Бердичеві відбулась урочиста церемонія відкриття меморіальної дошки, присвяченої пам’яті воїна-земляка Валерія Леонідовича Вітківського, який загинув у ході проведення Антитерористичної операції (АТО) на сході країни. Меморіальну дошку встановили на стіні спеціалізованої загальноосвітньої школи з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів І-ІІІ ступенів №17.

Валерій Вітківський народився 20 квітня 1975 в с. Комсомольське (нині Махнівка) Козятинського району Вінницької області, закінчивши бердичівську загальноосвітню школу №17. Під час АТО проходив військову службу у складі 93-ї окремої механізованої бригади. Загинув 13 серпня 2015 року поблизу с. Опитне Ясинуватського району Донецької області.

Незважаючи на прохолодну погоду, біля стін школи зібралися учні середніх та старших класів, вчителі, приїхали військові побратими загиблого, мати, дружина з донькою, представники міської влади.


Урочисте відкриття меморіальної дошки на стіні загальноосвітньої школи №1 ім. Т.Г. Шевченка, 13 жовтня 2016 р.

2016 – Напередодні Дня Захисника України у Бердичеві відбулась урочиста церемонія відкриття меморіальних дощок, присвячених пам’яті воїнів-земляків, які загинули в ході проведення Антитерористичної операції (АТО) на сході країни: Сергію Сідлецькому і Віктору Діхтієвському на фасаді загальноосвітньої школи №1 ім. Т.Г. Шевченка, в якій вони навчалися, та Радиславу Атішеву – на фасаді педагогічного училища, яке він свого часу закінчив.

Під час відкриття дошки Радиславу Атішеву пролунала пісня, яку Атішев встиг записати для мами. Він мав музичну освіту, грав на кількох інстурментах, співав, після училища продовжив навчання у Харківській державній академії культури, але пішов служити за контрактом у ЗСУ.

Урочисте відкриття меморіальної дошки на стіні загальноосвітньої школи №1 ім. Т.Г. Шевченка, 13 жовтня 2016 р.

2016 – У переддень свята Покрови Пресвятої Богородиці, Дня українського козацтва і Дня захисника України в селі Мирославка Бердичівського району на території загальноосвітньої школи урочисто відкрили пам’ятний знак «Захисникам України».

Ініціатива створення пам’ятного знаку на честь українських захисників належить школі. Учнівська молодь неабияк перейнялася такою ідеєю і радо підтримала її. Фінансово ідею підтримали місцеві підприємці Віталій Левицький та Олексій Пер’ян.

До відкриття долучилися захисники України, народний депутат України Олександр Ревега та його помічник Софія Томашевська, перший заступник голови райдержадміністрації Тетяна Наумчук, заступник голови райради Олена Рудик, представники волонтерської організації «Оберіг-26» Ірина Піскун та Юрій Михальчук, громадськість.

Пам’ятник складається з плити, виготовленої з білого мармуру, на якій нанесено присвятний напис: «Слава борцям за волю України». По обидва боки від плити покладено гранітні камені, оповиті цепами, що символізують розірвані кайдани. Згодом плиту з білого мармуру замінили на стелу з чорного граніту, присвятний напис не змінився.


Стела пам’яті, жовтень 2021 р.

2021 – Напередодні Дня захисників і захисниць України та Дня українського козацтва перед головним корпусом Бердичівського професійного будівельного ліцею №3 відкрили Стелу пам’яті.

Створив Стелу колектив Бердичівського професійного будівельного ліцею під керівництвом директора Світлани Станіславівни Мохорт. Присвятили Стелу пам’яті шістьом випускникам ліцею, які загинули, захищаючи незалежність на Сході України. Також на їх честь поряд зі Стелою висадили Алею пам’яті.

Стела пам’яті створена з гранітних блоків, на ній закріплена гранітна дошка з присвятним написом: «Алея пам’яті. На честь випускників ліцею, які віддали життя за територіальну цілісність України. Реготун Олег Петрович, Гадіулін Сергій Федорович, Ковтун Сергій Леонтійович, Панасюк Юрій Володимирович, Сідлецький Сергій Юрійович, Старіков Євген Андрійович. У їхніх серцях жила Україна…».

На відкритті Стели пам’яті, 13 жовтня 2021 року

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here