Home Новини 13 вересня 2018 р. У Бердичеві відбулась робоча зустріч із представниками Фонду...

13 вересня 2018 р. У Бердичеві відбулась робоча зустріч із представниками Фонду “Меморіал убитим євреям Європи”

1396
0
SHARE

У серпні-вересні 1941 року в Бердичеві, окупованому німецькими військами, сталася найжахливіша трагедія – нацисти стратили декілька десятків тисяч громадян єврейської національності. Так Бердичів став одним із перших міст, де план керівників нацистської Німеччини щодо знищення євреїв набув свого реального втілення.

Щороку представники громадськості та члени єврейської общини міста збираються біля пам’ятного знаку жертвам Голокосту по вул. Молодогвардійській, щоб вшанувати безвинно загиблих у роки Другої світової війни. Також відвідують пам’ятні місця та масові поховання розстріляних євреїв.

У березні цього року українська делегація, у складі якої був також міський голова Василь Мазур, побувала в Берліні. Тут відбулася зустріч бердичівлян із представниками Фонду “Меморіал убитим євреям Європи”. Під час зустрічі обговорили питання встановлення пам’ятних знаків на місцях масового знищення людей у Бердичеві та околицях, фінансування виготовлення яких бере на себе Фонд.

13 вересня делегація з Берліну на чолі з директором Фонду Уве Ноймеркером прибула до Бердичева. На цей раз мета дводенного візиту більш конкретна – обговорення з українською стороною робочих ескізів пам’ятних знаків, узгодження текстів та медійних матеріалів. Зустріч бердичівлян та гостей відбулась у приміщенні міського виконавчого комітету за участі зацікавлених людей та преси.

Зокрема, планується, що інформаційні стенди будуть написані трьома мовами: українською, англійською та на ідиш. Перший стенд знайомитиме з історією Бердичева та тим внеском, який зробили євреї у його розвитку. Другий присвячений безпосередньо подіям Голокосту. Третій розповідатиме про збереження пам’яті у післявоєнний період. Четвертий розкаже історію однієї з єврейських родин, а п’ятий має містити загальну інформацію про проект та карту Бердичева того періоду з нанесеними місцями масового знищення євреїв.

Окрім представників Фонду в зустрічі взяли участь також співробітники проекту “Захистимо пам’ять”. Після ознайомлення з представленими текстами у бердичівлян виникли запитання, які вони озвучили під час зустрічі. Так, директор Музею історії міста Бердичева Павло Скавронський та журналіст газети “Земля Бердичівська” Анатолій Горобчук вказали на неточності та окремі помилки, які потребують коригування. Зауважень виявилося чимало, однак гості уважно поставилися до думки бердичівських істориків, старанно вносячи правки, записуючи, а інколи уточнюючи інформацію. Дослухалися також і до представника бібліотечної системи Валентини Петруніної, яка опікується Музеєм єврейської культури.

Робота делегації з Німеччини тривала весь четвер. Всі зауваження та побажання, що прозвучали з вуст представників Бердичева, як запевнив директор Фонду Уве Ноймеркер, взято до уваги. У подальшому планується ще декілька робочих зустрічей, після чого у 2019 році пам’ятні знаки з’являться на теренах Бердичівщини.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here