У п’ятницю в актовій залі музичної школи, що знаходиться на території кляштору Босих кармелітів, пройшла презентація туристично-історичного розвитку Бердичева та відродження міста, як культурного центру Житомирщини. Проект розроблений профільними фахівцями на замовлення благодійного фонду «ЛАВ».
Андрій Гінкул, експерт Єврокомісії з питань туризму, зазначив, що зараз основа туризму Бердичева – потенційні туристичні об’єкти – знаходяться у занедбаному стані та не використовуються належним чином. Інформаційний простір практично не несе довідкової інформації про Бердичівщину, що суттєво зменшує кількість бажаючих залишитись тут, подорожуючи транзитом через цей регіон, а тим більше – не доносить інформацію до тих, хто робить плановані подорожі, пізнаючи Україну.
«Значення туризму з року в рік зростає. Україна з “terra incognita” перетворюється на відкриту книгу, яку вже почали вивчати наші громадяни та іноземці. І зараз виграють ті регіони, котрі створять прийнятні умови розвитку туристичної галузі. Ми хочемо, щоб бердичівляни “вчасно заскочили у цей потяг змін”. Наш проект довготривалий, розрахований до 2017 року», – зауважив експерт.
На презентації запрошеним гостям та журналістам розповіли про напрями перетворення Бердичівського регіону в край розвинутого туризму. Для цього розробники програми пропонують та планують здійснити конкретні кроки: встановлення пам’ятника відомому бердичівлянами своєю колоритністю Ізі-газировщику, створення в парку відпочинку ім. Т.Г. Шевченка казкової алеї та відкриття в місті Глобуса Бердичева. Останні проекти представив скульптор з Києва Олександр Моргацький.
«Неформально його вважають символом міста. Бажання створити пам’ятник цій незвичайній людині, у найдрібніших його деталях, – змога повернути щось ще невтрачене, але вже трохи забуте. Щира та незабутня посмішка Ізі, його синій ларьок та улюблена газ вода із сиропом, – все це покликано пробудити не лише дух міста, а створити унікальну родзинку Бердичева, що стане привабливою для його мешканців та гостей», – розповів Олександр Моргацький.
Також визначальною подією в місті має стати встановлення «Глобусу Бердичева» – скульптури у вигляді стилізованої під старовину кулі діаметром у два з половиною метра. На пластикову сферу перенесуть всі знакові місця міста.
«Бердичів – важливий туристичний та релігійний центр, справедливо названий “Волинським Єрусалимом”. Але досі головними туристичними об’єктами регіону є лише палаци, парки, храми, музеї та археологічні пам’ятки. Нам хотілося б урізноманітнити палітру атракцій, цікаву для туриста. Створити ще кілька визначних сучасних пам’яток до яких ще і ще повертатимуться туристи, і які зможуть вплестися в життя і дозвілля мешканців Бердичева. Ми зробимо все від нас залежне, аби за декілька років туристичний Бердичів та суміжні райони, використовуючи повною мірою свій потенціал, зайняли гідне місце на туристичній карті України», – підсумувала кандидат в народні депутати Анжеліка Лабунська.
Дозволю собі висловити власну думку з приводу презентації: я всіма помислами «За» реалізацію цього проекту. Мені дійсно сподобались пропоновані розробниками ідеї. Але я реаліст. І скоріше звик вірити реальним справам, аніж планам, навіть якщо їх автори мають 100-відсоткову впевненість в їх реалізації.
З недалекого минулого: декілька років тому, в переддень якихось чергових виборів, у Бердичеві черговий фонд від чергового кандидата презентував програму перетворення Бердичева в туристичну Мекку. З яскравими малюнками, з модерновими слайд-графіками, які демонстрували публіці зростання доходів від туристичної діяльності та перетворювали наше місто у такі собі Нью-Васюки. Було цікаво слухати, але досить швидко все розтануло, як вранішній туман.
Сьогодні нам пропонують зайнятись перетворенням Бердичева (та навіть цілого регіону) в край розвинутого туризму. Для цього розробники програми навіть роблять конкретні кроки: пропонується встановити пам’ятник досить відомому бердичівлянам та по своєму колоритному Ізі-газировщику, створити в парку відпочинку ім. Т.Г. Шевченка скульптурну атракцію та відкрити в місті Глобус Бердичева. Але якщо придивитись уважніше до планів, то виясниться, що питання встановлення пам’ятника Ізі ще навіть не обговорювалось із міською владою. Парк відпочинку знаходиться в оренді в іншого кандидата у народні депутати України і навряд чи той погодиться розмістити у себе пропоновані атракції від одного з конкурентів. А Глобус Бердичева хоч і готовий, але питання його розміщення ще також ґрунтовно не обговорювалось.
Вибори через два тижні. Вже досить скоро ми дізнаємося, що з пропонованих вище планів здійсниться, а що тихо спочине в Бозі, як популістський елемент. Які ідеї отримають втілення, а які саме і були задумані для того, щоб яскраво загорітись, але швидко згаснути.