Home Події в фотографіях 11 червня 2009 року. Ювілейний вечір поліського композитора Олеся Коляди

11 червня 2009 року. Ювілейний вечір поліського композитора Олеся Коляди

1171
0
SHARE

У міському Палаці культури ім. О.А.Шабельника відбувся ювілейний вечір поліського композитора Олеся Коляди з нагоди його 60-річчя.

Творчість нашого славнозвісного земляка Олеся Коляди не вкладається в якісь стандартні рамки – наскільки вона різностороння і барвиста. Зацитуємо слова відомого поета-пісняра, лауреата премії Лесі Українки, Заслуженого діяча мистецтв України Миколи Сингаївського:

“Хтось із мудрих сказав, що музика – це міст від серця до неосяжного. Такі мости нашої духовності невтомно будує талановитий Олесь Коляда. Тому справедливо буде сказати, що музика – покликання його душі, його співуча доля. А в пісенної долі простір завжди відкрито, наче небо для наших поліських жайворонків. Кращі мелодії Олеся Коляди – то камертон доброго людського настрою, що не лише додає наснаги, але й окрилює, підносить душу. А то вже справжнє мистецтво. Якось на моє запитання: “Що для Вас музика?”, композитор відповів: “Це коли співає моя душа, коли мої роздуми будять у ній ще невідомі звуки, творять мелодію, яка прагне людського спілкування. Вона має, вона повинна знайти свого слухача, навіть обранця. А якщо вона проникає в душу, то обов’язково збагачує наші естетичні смаки і загалом людську особистість. Якщо ж до цього причетна і моя скромна творчість, то я, вважайте, щасливий. Адже все, що я роблю, роблю з любов’ю. Інакше не можу”.

Думаю, у наведеній відповіді сповна висловлене творче кредо Олеся Коляди. Природа-матінка щедро обдарувала його мелодіями, всіма барвами живої музики. Дорогоцінно, що його пісенне джерело завжди діюче.

І чим більше черпати з нього, то більше прибуває мелодій. Така вже закономірність душевної віддачі піснетворця. Необхідно сказати, що він майстерно володіє багатьма інструментами, і хочу наголосити, що це – музикант-віртуоз, яких нині мало, підкреслив Микола Сингаївський.

Влучніше за одного з метрів української поезії важко сказати. Та найвищу оцінку ставлять Олесю Коляді слухачі, глядачі і гачі, в яких завжди є можливість ознайомитися з його творчим доробком не тільки на підмостках різних концертних залів, включаючи найпрестижніші, а й через засоби масової інформації. Адже пісні нашого поліського соловейка регулярно звучать по радіо- і телебаченню місцевого, регіонального і всеукраїнського підпорядкування. А численні аудіоальбоми розходяться, без перебільшення, в усьому світі. Його твори знають у Росії та інших країнах пострадянського простору, Ізраїлі, Німеччині, Франції, Італії, США, Канаді, Австралії і так далі, де пустили своє коріння наші земляки. А вони, земляки, в митця – на особливому рахунку, що добре видно з однойменної пісні Олеся Коляди на слова поетеси Світлани Столярчук. До речі, саме з нею вони створили й Гімн міста Бердичева та ще багато чого, а найбільше пісень Олесь Коляда написав на вірші відомого бердичівського поета-журналіста Анатолія Кондратюка. Серед його творчих побратимів голова обласної організації Національної спілки письменників України Михайло Пасічник, заступник директора десятої школи Наталія Мариняк-Панасюк, викладач музичної школи Микола Пономаренко, бердичівляни Валерій Хмелівський, Борис Козлачков та інші.

Звісно, було б дивно, якби такий композитор не вдавався до творчості видатних поетів України Миколи Луківа, Володимира Сосюри, Лесі Українки, Вадима Крищенка, Миколи Руденка, Михайла Ткача, згаданого вище Миколи Сингаївського, Бориса Олійника, Михайла Шевченка, Івана Сльоти та багатьох інших.

І знову ж таки його надихають на створення нових пісень твори поетів-земляків доктора філологічних наук, професора Петра Білоуса, ректора Житомирського агроекологічного університету Антона Малиновського, Михайла Полюги, Василя Василенка, Володимира Вонсовича, Івана Редчиця, Тетяни Поліщук, Геннадія Мартинюка, Анатолія Шмалюка, Олександра Папиша, Анатолія Запорожана, Віктора Мартиненка, Олени Солопової, Станіслава Богдана, Володимира Мірошниченка, Віталія Левковського, Олександра Шабанова, Леоніда Лисюка. І колишній народний депутат по нашому виборчому округу Михайло Ковалко його співавтор.

Ці та інші імена прозвучали під час відкриття творчого вечора Олеся Коляди з нагоди його 60-річчя з дня народження, що відбувся у міському Палаці культури ім. Олексія Шабельника 11 червня 2009 р. Хочу відразу підкреслити, що найбільший концертний зал міста був переповнений вщерть. Довелося навіть приставні стільці ставити. То хіба це не визнання творчості винуватця урочистості?! А першим до слова запросили, як і годиться, міського голову Василя Мазура, який вийшов разом із своїм заступником Іваном Демусем.

– Сьогодні в Бердичеві – та й, мабуть, не тільки в Бердичеві – в Україні дуже гарне, велике, надзвичайно прекрасне свято. Сьогодні наш земляк, композитор, співак, надзвичайно енергійна, талановита людина, патріот Бердичева, патріот України відзначає свій ювілей. Цей найбільший зал міста, безумовно, не зміг зібрати всіх прихильників таланту Олеся Коляди. їх набагато більше, але те, що зараз ми бачимо і ті аплодисменти, теплота, з якою ми сприймаємо Олеся Коляду, говорять про те, що Ви багато зробили і ще більше зробите. В зв’язку з тим, що вся Ваша творчість пов’язана з великою любов’ю до рідної землі, до Батьківщини, до рідного міста хочу вручити Вам символ державності, потиснути руку і вручити ще й символ мудрості та найвищу нагороду Бердичівської міської ради – Почесну грамоту, за високий професіоналізм, популяризацію української пісні, презентацію міста Бердичева, виховання підростаючого покоління. Велике Вам спасибі за все, – сказав Василь Костянтинович.

Сам композитор представ перед присутніми зі своєю знаковою піснею “Батькова калина”, після виконання якої зал просто вибухнув оваціями. Далі на сцену стали почергово підніматися гості із Житомирщини, Києва та інших міст. Першим така честь випала заступнику міського голови з Коростеня Володимиру Арішонкову та поетесі і журналістці Лілії Бех.

– Нам надзвичайно приємно, що в історію Коростеня назавжди увійшов Олесь Коляда разом з Лілією Бех, тому що вони написали Гімн Коростеня, який звучить щоденно на центральній міській площі, звучить на всіх святах, підкреслив виступаючий і додав, що Коростенщина це буде завжди пам’ятати.

Було що сказати й заступнику начальника управління культури і туризму Житомирської облдержадміністрації, Заслуженому артисту України Юрію Градовському.

– Таких талановитих, чистих і світлих як Олесь Коляда – повірте мені – в усій Україні знайдеться мало. Знаю точно, що багато його пісень стають переможцями численних міжнародних і всеукраїнських конкурсів та фестивалів. Зокрема, соліст мого гурту “Древляни”, нині Заслужений артист України Павло Мрежук завдяки його пісні став переможцем пісенного вернісажу, навіть здобув гран-прі. І сьогоднішня ось така зала ще раз переконує в тому, що тебе люблять, шанують твій талант. Нехай він ще довго-довго процвітає, радуючи всіх…

Юрій Градовський вручив ювіляру Почесну грамоту обласного управління культури і туризму і висловив сподівання, що вища нагорода – не за горами…

Голова міської ради ветеранів Сергій Желєзняк піднявся до мікрофону разом зі своїм заступником Євгенією Дегтяренко і символічно прийняли Коляду до своїх рядів. Цікаво, що й про ветеранів у нього є декілька пісень і мелодія однієї з них звучала тоді, коли запрошені до слова прямували до сцени.

До речі, так було й з іншими, що вдало скрашувало вимушені паузи, водночас популяризуючи творчість композитора і виконавця.

Виявляється, що батько Олеся Коляди багато років протрудився на орденоносному заводі “Прогрес”, про що й нагадав директор підприємства Геннадій Лосовський, вручивши за творчу співпрацю ювіляру пам’ятний подарунок. І він дійсно його заслужив, бо ніхто не написав кращих пісень про завод.

І з освітянами митець плідно дружить, про що й наголосили вони гуртом, вийшовши на сцену. І Заслужений тренер України Олександр Михальченко йому дякував, і син неперевершеного маестро висоти Віталія Лонського Ігор дуже схвально відгукнувся не тільки як про композитора і виконавця, а й друга родини. І футболісти на чолі із відомим тренером Леонідом Копитком вітали Коляду.

Цікавими видалися спогади легендарного стрибуна-висотника, а нині доктора наук, завідуючого кафедри фізичного виховання Житомирського державного педуніверситету Рустама Ахметова, з яким вони разом вчилися в третій школі, займалися спортом і т.д.

І колектив кінотеатру ім. Фрунзе в особі старшого інженера Віталія Грінченка вітав Олеся Коляду, і окремі бізнесмени, і численні співавтори.

Варто звернути увагу ще на одну характерну особливість вечора. Не так уже й часто удостоюють своєю присутністю світські заходи духовні особи. А на запрошення Олеся відгукнувся настоятель Свято-Троїцького храму нашого міста протоієрей отець Михаїл.

– Ти – щаслива людина. Тобі дав Бог два крила – слово і пісню. І ці таланти ти несеш в люди і людям. Твій дідусь-священник багато заклав у твою душу. Колись ти починав свою пісенну творчість у “Сябрах”, а сьогодні пишеш уже навіть гімни. Це – велика честь і радість для нас. Тому прийми найщиріші вітання і найкращі побажання. Нехай цей ангел-хранитель тебе оберігає, дає тобі наснагу, радість, мудрість, іще багато, багато років творити і радіти життю. Многая літа, Олесю, – благословив слу­житель Бога ювіляра.

Концертну програму неодноразово прикрашали прем’єрні пісні. Одну з них під назвою “Любка” майстерно заспівав представник славного подільського краю, до речі, виконавець Гімну Бердичева Володимир Гуменчук, який саме повернувся з гастролей по Канаді і Польщі.

Звичайно, просто не міг не привітати свого колегу кращий аранжувальник України 2003 р., колишній бердичівлянин, співак і композитор Михайло Мода, який представляв фірму звукозапису “Мед”, де часто записується Олесь Коляда. І ще один давній друг і соратник іменинника, Заслужений артист України, керівник ансамблю Збройних Сил України підполковник Валерій Новосад, в якого цього ж числа день народження, прибув на свято разом зі своїм уславленим колективом.

І молодих обдарувань тут не бракувало. Серед них володар гран-прі українського конкурсу “Пісенний сад” Артем Кондратюк, який двічі просто підкорив бердичівську публіку своїм класним співом.

Так уже склалося, що Олесю Коляді аж ніяк не обійтися без допомоги спонсорів для поширення свого творчого доробку. Серед тих, хто не скупиться для підтримки митця й відомий на всю округу бізнесмен і меценат, депутат районної ради Олександр Ревега, який вкотре підтвердив свою добру репутацію, вийшовши для привітального слова на подіум.

– А конверт я вручаю голові сімейного бюджетного комітету, – сказав Олександр Васильович, віддаючи енну суму дружині Олеся Людмилі Коляді. І привід для цього був більше ніж достатній. Адже кількома днями раніше вона теж відзначила свій “напівкруглий” ювілей і є чи не першим рецензентом композитора. Тож Олесь щиро подякував дорогій судженій за все і, особливо, за синів-соколів Кирила і Богдана, в яких подружжя вклало свої люблячі душі. Що ж, нехай радують вас, шановні, й надалі.

А Олесь, звичайно, подарував дружині чергову задушевну пісню, яка звучала комбіновано українською, російською і білоруською мовами. У відповідь були не тільки схвальні бурхливі овації, а й традиційні вигуки “Гірко!” з відповідним поцілунковим продовженням, що дуже сприяло невимушеній теплій родинній атмосфері.

Про авторитет Олеся Коляди красномовно свідчили виступи відомих професіоналів, Заслужених артистів України Василя Волощука та Олександра Василенка з Києва. Перший з них вразив не лише піснями, а й віртуозною грою на скрипці.

Заради справедливості треба підкреслити, що й наші бердичівські аматори сцени проявили себе як справжні професіонали. Це – й відоме тріо “Віола”, і циркові артисти студій під керівництвом Світлани Бардадимової та Петра Герасименка, і танцюристи з ансамблів “Явір” та “Яворочок”, де виступали раніше сини Коляди. А солістку зразкового ансамблю фольклорного співу “Вінець” Будинку дитячої і юнацької творчості ім. Олександра Разумкова Анну Волотовську викликали на біс – так вона гарно співала.

Добре впоралися зі своїм завданням ведучі творчого вечора Валентина Бабич та Лариса Куліченко.

Тож не скудіє Бердичівська земля талантами, перлиною серед яких є славнозвісний Олесь Коляда. Він щиро подякував усім тим, хто сприяє його творчому доробку в цілому і допоміг організувати цей чудовий вечір зокрема.

Леонід КОЗІНЧУК,
голова Бердичівської регіональної організації Національної спілки журналістів України.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here