Home Новини 11 січня 2018 року. Презентація путівника “Слідами історії та культури бердичівського єврейства”

11 січня 2018 року. Презентація путівника “Слідами історії та культури бердичівського єврейства”

1929
0
SHARE

У четвер у приміщенні Музею історії міста Бердичева відбулась презентація путівника “Слідами історії та культури бердичівського єврейства”.

Нині в Україні активно діє міжнародна коаліція “Захистимо пам’ять”, ініціатором створення якої є Американського єврейського комітету (AJC). Коаліція просуває однойменний проект, який присвячується маловідомій досі главі нацистської політики знищення: він досліджує масові розстріли євреїв на окупованих територіях Східної Європи, що потрапили у морок забуття. Проект разом із тим захищає та позначає свідчення цих злочинів – ті масові поховання в Україні, які стали останнім місцем спочинку для більше ніж мільйона євреїв – перетворюючи їх на гідні пам’яті меморіальні місця.

Одним із напрямків роботи проекту “Захистимо пам’ять” у минулому році стало видання у Бердичеві путівника, який отримав назву “Слідами історії та культури бердичівського єврейства”. Авторами-учасниками проекту стали учениці міських загальноосвітніх шкіл Наталія Кропивницька та Ангеліна Кулачок, керівник проекту – директор Музею історії міста Бердичева Павло Скавронський.

У путівнику коротко описано туристичні об’єкти міста Бердичева та околиць, які розповідають про історію та розвиток культури єврейської громади міста Бердичева. Окремі об’єкти розкривають трагічну долю євреїв, які загинули під час масових розстрілів в роки Другої світової війни.

Для туристів, які приїжджатимуть до Бердичева, цей путівник стане корисним ще й тому, що в ньому містяться рекомендовані маршрути тематичних екскурсій, заклади харчування, телефони двох музеїв міста, щоб домовитись про екскурсію. Не менш корисною стане інформація про те, як дістатися до Бердичева з Києва, в яких готелях можна зупинитися та багато іншого.

Ангеліна та Наталія розповіли присутнім на презентації бердичівлянам та представникам місцевих засобів інформації про проект, свою участь у ньому, зачитали також окремі статті з путівника. Павло Скавронський більш докладніше розповів про сам проект, тематику путівника, окреслив проблемні питання, які виникали під час його створення.

Путівник містить статті про 24 об’єкти, пов’язані з історією бердичівського єврейства. Представлений доволі докладний опис, проілюстрований фотографією. Це розповіді і про пам’ятні місця розстрілів єврейського населення, і про синагоги міста, і про видатні постаті – рабина Леві-Іцхака Бердичівського, скульптора Петра Криворуцького, письменника Фрідріха Горенштейна та інших.

На жаль, тираж путівника становить лише 40 екземплярів (на стільки вистачило коштів). Після презентації спільну роботу Наталії Кропивницької, Ангеліни Кулачок та Павла Скавронського отримали безкоштовно лише навчальні заклади міста і бібліотеки. Але, як запевнив на презентації Павло Скавронський, скоро путівник можна буде вільно придбати в Бердичеві, оскільки за його видання береться приватна компанія.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here