Home Історія Цей день в історії 10 липня

10 липня

1562
0
SHARE

1941 – Один із танкових батальйонів Червоної Армії чисельністю 12 танків увірвався з південного заходу в Бердичів та оволодів окраїнними вулицями. У цей день радянськими військами був розгромлений ворожий штаб 11-ї німецької танкової дивізії (про цей факт згадує у своїх повоєнних спогадах маршал І.Х.Баграмян: «лишь группа генерала С.Я. Огурцова продолжала действовать активно и дерзко. Не дожидаясь, когда подойдут спешившие к нему на помощь дивизии 16-го мехкорпуса, Огурцов повел свой отряд и части 14-й кавалерийской дивизии в решительную атаку. Они нанесли сильный удар 11-й танковой дивизии противника, занявшей Бердичев, разгромили её штаб, перерезали коммуникации»).

Знищений танк БТ-7 на вулицях Бердичева, 1941 р.

Майже тиждень танкісти і мотопіхота захищали околиці Бердичева. У ці дні героїчний подвиг здійснив екіпаж танка КВ, яким командував старший лейтенант Андрій Юхимович Кожем’ячко. Танк КВ, екіпаж якого складали лейтенант І.І. Жабін, молодший воєнтехнік С.П. Кисельов, командир гармати сержант Т.І. Точін, сержант В.І. Грішин та червоноармієць Л.К. Верховський, був відрізаний від своїх на околиці Бердичева. Незабаром до цього танку перебрався і командир танкової роти старший лейтенант Андрій Кожем’ячко. У перші ж години бою у КВ була перебита гусениця. Відстрілюючись із гармати і кулеметів, відбиваючись гранатами, екіпаж встановив новий трак і знову натягнув гусеницю.

До ранку на вулицях Бердичева гриміли глухі постріли його танкової гармати. КВ, зненацька з’являючись у різних місцях міста, давив ворожі вантажівки, розганяв колони піхоти. А рано вранці він зустрів на перехресті доріг колону танків супротивника і вступив із ними в єдиноборство. Результат – вісім підбитих танків.

Повертаючись у розташування радянських військ, КВ притягнув на буксирі захоплений німецький танк. Коли KB доставили на ремонтний завод, у його броні нарахували майже три десятка великих вм’ятин, а в основі танкової башти стирчав ворожий бронебійний снаряд.


1941 – Військовий комендант німецьких окупаційних військ цього дня видав наказ, яким зобов’язав єврейську частину населення Бердичева здати новій владі 100 тисяч карбованців у вигляді грошей та коштовностей.


1966 – 26 квітня 1966 року в Ташкенті (столиця Узбецької РСР) стався катастрофічний землетрус, який повністю зруйнував це місто.

Усі республіки Радянського Союзу взяли участь у допомозі потерпілим. У Бердичеві партійне та господарське керівництво вирішили прийняти дві групи комсомольців із Ташкенту на відпочинок та оздоровлення у піонерському таборі “Сокіл”, що розташований поряд із селом Скраглівка Бердичівського району. Саме цього дня до табору “Сокіл” прибули діти зі своїми вихователями-вчителями, яких розмістили у двох щойно збудованих будинках для гостей.


Естафета Олімпійського вогню на вулицях Бердичева. Олімпійський вогонь на Радянську площу виносить Олександр Полгородник, 10 липня 1980 р.

1980 – Територією Бердичева та Бердичівського району пройшла естафета Олімпійського вогню.

У Бердичеві на Радянській площі за участі партійного та господарського керівництва міста з цього приводу відбувся урочистий мітинг і зустріч факелоносців. Факелоносці, а ними стали відомі бердичівляни-спортсмени, пронесли Олімпійський вогонь центральними вулицями міста: вулицею Котовського (Одеська), Свердлова (Вінницька) та Леніна (Житомирська) – у напрямку до обласного центру.

Докладніше про проходження естафети через Бердичів читайте у статті “Бердичів і Олімпіада-80” >>>

Мітинг на Радянській площі з нагоди естафети Олімпійського вогню.

2004 – У телевізійний ефір Бердичева вийшов ювілейний – сотий випуск “Новин Бердичева” від місцевої телерадіокомпанії “ВІК”.

Телерадіокомпанія “ВІК” вперше з’явилась у телевізійному ефірі Бердичева 12 липня 2003 року, коли продемонструвала програму власного виробництва у телевізійному ефірі на телеканалі “ТОНІС”. Директор телекомпанії – Віктор Бесаліцьких, редактор програм – відомий у Бердичеві журналіст Володимир Карташов.

Телерадіокомпанія транслює програми по мережі кабельного телебачення. Основний об’єм мовлення телекомпанії складають програми новин (виходять в ефір щогодини), ток-шоу, тематичні і пізнавальні передачі.


2009 – У Бердичеві міським виконавчим комітетом зареєстрована Громадська міська організація інвалідів-візочників “Стимул”.

Мета діяльності нової організації – соціальна інтеграція інвалідів із ураженням опорно-рухового апарату, які в наслідок травми або захворювання пересуваються на інвалідному візку.

Уже через два наступні роки свого існування організація нараховувала 137 повнолітніх членів, що проживають у Бердичеві, 20 із яких є активістами організації. З липня 2010 року в організації також працює волонтер Корпусу Миру – урядового агентства США, яке покликане зміцнювати мир та дружбу між народами.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here