Home Історія Цей день в історії 10 жовтня

10 жовтня

2091
0
SHARE

1914 – У селі Старий Солотвин нині Бердичівського району в незаможній селянській родині народився Кондратюк Євген Миколайович (1914-1992) – вчений-ботанік, професор, член-кореспондент Академії наук України.

kondratyuk_evgen_02
Кондратюк Євген Миколайович
(1914-1992).

Вищу освіту Євген Кондратюк здобув у Томському університеті імені В.В. Куйбишева у 1938 році. Під час німецько-радянської війни з 1941 по 1946 рр. Євген Кондратюк служив у діючій армії на Південно-Західному, Сталінградському, Південному, 4-му Українському, 2-му Білоруському фронтах.

Після демобілізації працював в Інституті ботаніки АН УРСР, з 1959 по 1965 рр. очолював Центральний республіканський ботанічний сад АН УРСР у місті Києві. Під його керівництвом Сад став однією з провідних ботанічних установ республіки, було завершено його будівництво, поповнювалися колекції, проводились фундаментальні дослідження теоретичного і прикладного значення.

Наукові праці і дослідження Євгена Миколайовича Кондратюка стосуються систематики, флористики, інтродукції та акліматизації рослин, промислової ботаніки. Він став автором понад 250 наукових робіт.

Помер Євген Кондратюк 21 вересня 1992 року, похований у місті Донецьк.


1943 – На Таманському півострові в радгоспі “Бугаз” на базі 8-ї гвардійської бригади, яка воювала під Грозним та Новоросійськом, сформовано 333-й стрілецький полк, який увійшов до складу 117-ї гвардійської стрілецької дивізії. Першим командиром полку призначено гвардії підполковника Олексія Захаровича Ткачова.

У січні 1944 року цей полк у складі дивізії буде брати участь у звільненні Бердичева від німецьких загарбників. Після закінчення Другої світової війни полк повернувся до Бердичева на постійне місце дислокації, пройшов переформування у 320-й гвардійський мотострілецький полк, що входитиме до складу 117-ї гвардійської Бердичівської ордена Богдана Хмельницького учбової танкової дивізії.


1962 – У Бердичеві по вулиці Карла Лібкнехта, 10-а (нині вулиця Європейська) відкрито дитячий садок-ясла №15 “Ромашка”.

Побудував садок-ясла для своїх працівників машинобудівний ордена Трудового Червоного Прапора завод “Прогрес”. Дитячий садок розрахований на 120 дитячих місць (4 групи). У дитсадку протягом 7-ми років діяла група нічного перебування дітей, яку відвідувало 25 малят. Перша завідуюча дитячого садка, яка відкривала дошкільний заклад – Бакун Олена Іванівна (з 1962 по 1963 р.). З 1963 по 1980 рік “Ромашка” працювала під керівництвом Озер Олександри Антонівни.


Зустріч ветеранів німецько-радянської війни з нагоди 50-річчя утворення 117-ї гвардійської дивізії. Музей бойової слави дивізії, 10 жовтня 1993 року.

1993 – У Бердичеві відбулись урочистості з нагоди 50-ї річниці утворення 117-ї гвардійської Бердичівської мотострілецької ордена Богдана Хмельницького ІІ ступеня дивізії.

До міста прибули ветерани німецько-радянської війни, які воювали у складі 117-ї дивізії. Багато з них на цей час проживає в Бердичеві, а окремі ветерани стали Почесними громадянами міста Бердичева. Серед них командир дивізії Волкович Тимофій Іванович і політрук Данило Іванович Личов (обидва проживали у Російській Федерації), а також бердичівляни – Степан Йосипович Лівінський, Іван Васильович Павленко, Віктор Іванович Удовидченко, Клавдія Євсеєва, Микола Іванович Калинський, та інші.


2002 – Під час 5-ї сесії міської ради IV скликання депутатами затверджено Величальну (гімн Бердичеву). Авторами Величальної стали композитор Олесь Коляда та поетеса Світлана Столярчук.

Ідея створення гімну Бердичева належить міському голові Василю Мазуру. За його пропозицією за створення гімну взявся бердичівський композитор та виконавець Олесь Коляда, який написав музику на вірші місцевої поетеси Світлани Столярчук.

Текст та ноти нового твору були опубліковані у міськрайонній газеті “Земля Бердичівська” у номері за 28 вересня 2002 року. Вперше гімн (проект) прозвучав у виконанні хору Бердичівського педагогічного училища 29 вересня – на урочистостях з нагоди Дня міста Бердичева.

Гімн міста Бердичева
Музика О. Коляди, вірші С. Столярчук


2002_10_10_01
Урочисте відкриття Днів єврейської культури. Перед присутніми у Палаці культури виступає міський голова Василь Мазур.

2002 – З 10 по 20 жовтня у Бердичеві вперше відбулись Дні єврейської культури.

У рамках Днів у приміщенні міського Палацу культури пройшла виставка робіт видатного бердичівського скульптора, члена Спілки художників СРСР Петра Мойсейовича Криворуцького (1920-1987) та виставка фоторобіт кореспондента міськрайонної газети “Земля Бердичівська” Віктора Дмитровича Коржука (1945-2004).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here