Home Історія Цей день в історії 1 грудня

1 грудня

2046
0
SHARE

1941 – На радянсько-німецькому фронті під час бою загинув Віктор Костянтинович Томілін (1908-1941) – композитор, музичний педагог, який народився у місті Бердичеві.

tomilin_01
Віктор Костянтинович Томілін
(1908-1941).

Віктор Томілін отримав музичну освіту у Київській музичній консерваторії. Популярністю користувались його пісні, серед яких “Пісня про Тельмана” (1934), “Пісня радянських моряків” (1937, обидві – на слова Є.І. Ривіної), “Пісня Народного фронту” (слова Е. Вайнерта, в перекладі В.Б. Азарова, 1937), “Пісня про Долорес Ібарурі” (1937).

З початком німецько-радянської війни Віктор Томілін, як справжній патріот, добровільно записався в училище молодших лейтенантів і вже в листопаді направлений у діючу армію, в район Невської Дубрівки — однієї з гарячих точок Ленінградського фронту. Тут в одній із атак радянських військ і склав голову 32-річний композитор.

Пісенна творчість Віктора Томіліна увійшла в історію музичної культури Радянського Союзу як одне з яскравих явищ 30-х років XX ст. і вплинула на подальший розвиток патріотичної пісні.


1979 – В Бердичеві у новозведеному дев’ятиповерховому житловому будинку по вулиці Леніна, 55-А, відкрили магазин спорттоварів “Турист”.

Просторий зал нового магазину має площу 150 м. кв., підсобні приміщення – 250 м. кв. Згідно планів магазин реалізуватиме товарів на 110 тисяч карбованців. Тут діють відділи товарів спортивного ширвжитку, спортивного трикотажу і спортивного взуття. Два останніх працюють за методом самообслуговування.


1987 – З цього дня 117-а гвардійська Бердичівська ордена Богдана Хмельницького учбова танкова дивізія, що дислокувалась у Бердичеві, виведена зі складу 8-ї танкової армії та реформована у 119-й гвардійський окружний навчальний Бердичівський ордена Богдана Хмельницького центр підготовки молодших спеціалістів танкових військ.

На початок 1991 року 119-й гвардійський окружний учбовий центр ПрикВО по складу частин являв собою танкову дивізію, а по загальній чисельності танкового парку набагато перевершував її, знаходячись на стадії переозброєння з машин типу Т-54/55 на більш сучасні танки.


buleten2_bw
Бюлетень для голосування на всеукраїнському референдумі 1991 року.

1991 – В Україні цього дня відбувся всеукраїнський референдум щодо Акту проголошення незалежності, який прийнятий Верховною Радою 24 серпня цього ж року.

У Бердичеві серед 63538 городян, які взяли участь у голосуванні, “Так, підтверджую” сказали 59082 (або 92,9% від кількості людей, що голосували), проти проголосувало 3290 чоловік. У цілому ж по Україні Акт незалежності підтримало 90,32% (бердичівський показник виявився дещо вищим за всеукраїнський).

Одночасно з референдумом відбулись перші вибори Президента України, на яких використовувалася система абсолютної більшості. У цих виборах 1-ше місце посів Леонід Кравчук (у всіх регіонах, за винятком трьох областей Галичини, де переміг В’ячеслав Чорновіл), який став першим Президентом України за часів незалежності.


2016_12_01_122016 – У Бердичеві відбулась презентація книги професора Єльського університету (США) Тімоті Снайдера “Кровавые земли: Европа между Гитлером и Сталиным”.

На презентацію до Бердичева завітала Марина Гримич – директор київського видавництва “Дуліби”, у якому вийшло російськомовне видання зазначеної книги у перекладі Лукії Зурнаджи. Для неї цей візит мав значно глибший зміст, оскільки саме Марина Гримич є автором роману “Фріда” (2006), де розповідь про пошуки “себе” головної героїні розгортається на тлі історії Бердичева та його невеликої складової – будинку по вулиці Торгова, 4.

2016_12_01_20Презентація відбулась у приміщенні центральної міської бібліотеки. Марина Гримич розповіла про автора книги Тімоті Снайдера, причини появи книги на світ. Як зазначила письменниця, мета цього видавничого і просвітницького проекту – поширення серед російськомовного населення України та поза її межами науково-історичної інформації про два злочинні режими. Дві тоталітарні системи здійснювали однакові злочини в один і той же час, в одних і тих же місцях, сприяючи один одному і підбурюючи один одного. Презентація супроводжувалась показом слайдів, що описували окремі тези американського автора, його погляд на історичну правду та долю східної Європи в роки тоталітаризму.

Фоторепортаж з цієї події представлено тут.


2017 – На стіні будинку по вулиці імені Джозефа Конрада, 7/16, з нагоди 160-ї річниці з дня народження відбулось урочисте відкриття меморіальної дошки, присвяченої видатному англійському прозаїку польського походження, уродженцю Бердичівщини Джозефу Конраду (Джозеф Теодор Конрад Коженьовський, 1857-1924). На церемонії відкриття виступили міський голова Василь Мазур, депутат Бердичівської міської ради від фракції ВО “Батьківщина”, представник польської громади Юрій Сокальський та відповідальна за музей Джозефа Кондрада на території монастиря Босих Кармелітів сестра Каміла Дзісь.

Ініціатором встановлення меморіальної дошки став депутат Бердичівської міської ради Юрій Сокальський. Барельєф створив бердичівський митець Володимир Наумчук.

Меморіальна дошка виготовлена з чорного граніту, містить барельєф прозаїка та присвятний напис на українській та польській мовах: “Вулиця названа на честь нашого видатного земляка Джозефа Конрада (Юзеф Теодор Конрад Коженьовський) поляка за походженням, капітана британського флоту, класика англійської літератури. 03.12.1857 – 03.08.1924”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here