Home Новини 08 червня 2023 року. Освячення Хреста в селі Малі Гадомці

08 червня 2023 року. Освячення Хреста в селі Малі Гадомці

1245
0
SHARE

Вперше на території Бердичівщини на належному рівні відзначено подвиг воїнів українського підпілля – бійців УПА, які загинули в бою з радянськими військами у селі Малі Гадомці Бердичівського району.

Цей бій відбувся 15 серпня 1951 року, за шість років після завершення Другої світової війни. Повстанська бойова група на чолі з Богданом Кузьмою (псевдо «Кайдаш»), яка стала на нічліг у будинку місцевого селянина, була оточена солдатами МДБ УРСР. В ході бою повстанці здійснили невдалу спробу вирватись із оточення, однак були вбиті (докладніше про бій можна прочитати тут).

Сьогодні в рамках національно-патріотичного маршруту «Колесом в історію», який організували в Семенівській громаді, учні старших класів та вчителі зібрались у Закутинцях, де під час годинного диспуту ознайомились із подіями, які відбувались в Малих Гадомцях більш як 70 років тому. Свого часу події того серпневого дня дослідив аспірант кафедри історії України Житомирського державного університету ім. Івана Франка Віталій Матвійчук, його публікація спершу на сайті «Мій Бердичів» та більш розгорнута доповідь на Всеукраїнській науково-краєзнавчій конференції «Бердичівщина в історії України» (2021) відкрила цю невідому сторінку історії Бердичівщини широкому загалу. Сьогодні Віталій Матвійчук перебуває в лавах ЗСУ і не зміг особисто бути присутнім на заході. Тому розповісти про події доручили місцевому краєзнавцю Анатолію Горобчуку. Виступили перед учнями й представники сучасних оборонців України – воїни одного з підрозділів, що дислокуються на Житомирщині.

По завершенні диспуту учні та вчителі переїхали до Малих Гадомець безпосередньо до місця останнього бою. Тут, на місці спаленої колись хати силами небайдужих людей був встановлений Хрест, освячення якого в присутності також місцевих жителів, деякі з яких ще зберігають пам’ять про ті події, здійснив військовий капелан о.Іван Цихуляк. Перед учнями та присутніми на заході жителями виступила сільський голова Наталія Семенюк, українські воїни, один з організаторів національно-патріотичного маршруту «Колесом в історію» Юрій Балюк. Звучить гімн України, а далі учні виконують одну з повстанських пісень.

Цього ж дня з’явився і пам’ятний знак – камінь, на якому розмістили пам’ятну табличку з присвятним написом. Цей пам’ятний знак та Хрест стали першими за часи незалежної України на території Бердичівщини відзнаками, які вшановують боротьбу воїнів УПА за незалежність України.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here