Home Історія Історія Бердичівщини Малі Гадомці

Малі Гадомці

870
0
SHARE

До складу Семенівської територіальної громади входить село Малі Гадомці. Через село тече річка Сингаївка, ліва притока Гуйви.

Село Малі Гадомці свою історію починає з кінця ХVIII сторіччя, деякі джерела вказують рік заснування – 1736-й. Малі Гадомці впритул межують із селом Закутинці і недарма історія цього села тісно пов’язана з історією села Закутинці.

У другій половині XVIII століття Малими Гадомцями володів граф Юрій Миколай Тишкевич (1727-1798), підстолій Брестський великого Князівства Литовського. Він з дружиною Антоніною Івана Потоцького чесника Оруцького дочкою проживав у селі Камені та окрім Малих Гадомець мав у володіннях своїх нерухомі маєтки дідичні (тобто спадкові) Камені, П’ятигірку з Закиянкою, Бровківщину, Закутинці, Сингаївку.

В середині XIX століття відомий краєзнавець Лаврентій Похилевич у своїй праці «Сказанія о населенныхъ мѣстностях Кіевской губерніи» описує це село як Гадомчики, які знаходяться на відстані однієї версти вниз по течії від Закутинець, на той час у селі проживало 238 жителів. Власницею села у цей час була поміщиця Констанція Катерина Антоніна Абрамович (1821-1867). Але поміщиця з часом збідніла і продала Малі Гадомці місцевому поміщику Федору Терещенку.

За першим загальним переписом населення 1897 року село має назву Малі Гадомці. В селі проживало 474 жителя. Станом на 1 січня 1900 року у 68 дворах проживало 478 жителів. Із них 248 чоловіків та 230 жінок.

За часів Федора Терещенка господарство вів управляючий Вацлав Яблонський. За селом рахувалось 576 десятин землі: 332 десятини були у власності поміщика, 244 у користуванні селян. У поміщика діяла п’ятипільна система господарювання, у селян – трипільна. У селі діяли каплиця, школа грамоти, вітряний млин, на якому працював один робітник. Існувала і власна пожежна частина, яка складалася із трьох діжок та 5 крюків. Утримувалася вона за рахунок селянської общини з розрахунку 9 рублів на рік. Запасний продовольчий капітал общини становив 1462 рублі 33 копійки. У 1914 році Федір Терещенко заснував у селі першу школу.

За часів Російської імперії Малі Гадомці адміністративно входили до складу Пузирецької волості Бердичівського повіту Київської губернії. Після революції та громадянської війни село з 7 березня 1923 року село увійшло до Білопільського району (згодом Козятинського) у складі Закутинецької сільської ради.

Братська могила радянських воїнів у селі Малі Гадомці, серпень 2007 р.

Більше двох років село перебувало під окупацією німецьких військ. Бої за визволення від окупантів тривали з 2 по 4 січня 1944 року. Після них на північній околиці села, південній частині сільського кладовища з’явилась братська могила, де поховано 52 воїни 107-ї та 183-ї стрілецьких дивізій. Але на сьогодні відомі прізвища лише 5-ти радянських воїнів. У 1958 році на могилі встановлена бетонна скульптура воїна з присвятним написом на постаменті. Скульптура виготовлена Житомирською художньою майстернею «Художник».

Жителі села брали активну участь у визволенні Батьківщини, 46 односельчан загинули на фронтах Другої світової війни. Полеглим воїнам-односельчанам у центрі села встановили пам’ятний знак.

Після звільнення села від окупантів в Малих Гадомцях запрацював колгосп «Перемога». Першим післявоєнним головою колгоспу працював Серафим Петрович Герега, а з 1950 року – Євгеній Андрійович Король, за період роботи якого село будувалось високими темпами, була висипана дорога між селами та частково до міста Бердичева.

13 червня 1950 року землі Закутинецької сільської ради, у т.ч. і землі Малих Гадомців Указом Верховної ради УРСР передали зі складу Козятинського району Вінницької області до Бердичівського району. Того ж року село радіофікували, а електрифікація відбулась у 1955 році.

На 1972 рік об’єднане господарство сіл Сингаївки, Закутинець та Малих Гадомець під назвою «Прапор комунізму» мало 2197 гектарів сільськогосподарських угідь, з яких 2047 га – орної. Пізніше колгоспу дали нову назву – «Дружба».

Згідно з переписом УРСР 1989 року чисельність наявного населення села становила 170 осіб, з яких 70 чоловіків та 100 жінок. У 1991 році Малі Гадомці газифікували, у селі діяв торговельний кіоск.

За переписом населення України 2001 року в селі мешкало 118 осіб.

Роман Вікторович Абрамов
(1986-2014).

Серед відомих уродженців села є Григорій Павлович Петльований (1930-2013) – кандидат медичних наук, Заслужений лікар України, Почесний громадянин міста Миколаєва. Він став автором 6 винаходів у галузі медицини, 32 раціоналізаторських пропозицій, 18 опублікованих наукових праць. Методики розроблених і впроваджених ним операцій на передміхуровій залозі і нирковій мисці застосовуються і донині з відмінними результатами, незважаючи на більш ніж 30-річний період їх застосування.

Також у Малих Гадомцях народився Роман Вікторович Абрамов (1986-2014) – герой російсько-української війни, який загинув у боях за Савур-могилу.

У 2016 році згідно адміністративної реформи Малі Гадомці увійшли до новоутвореної Семенівської територіальної громади у складі Закутинецького старостинського округу.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here