Євстюфєйкін Костянтин Павлович (нар. 06 квітня 1919, с. Оржевка, Умьотський р-н, Тамбовська обл., РРФСР, СРСР – пом. 12 грудня 2007, Бердичів, Житомирська обл., Україна) – ветеран Другої світової війни, Почесний громадянин міста Бердичева.
Євстюфєйкін Костянтин Павлович народився 6 квітня 1919 року в с. Оржевка Умьотського району Тамбовської області в селянській родині, в якій виховувалось окрім нього ще четверо дітей.
Костянтин Євстюфєйкін закінчив курси механізаторів, працював у місцевому колгоспі трактористом.
У 1938 році Костянтина Євстюфєйкіна призвали до лав Червоної армії. Він став учасником радянсько-фінської війни 1939-1940 рр.
Із початком німецько-радянської війни Костянтин Павлович у складі радянських військ брав участь в окупації Ірану (операція «Згода», рос. «Согласие»). Проходив військову службу спочатку в Ірані, згодом у місті Грозний (Чечено-Інгушська АРСР) в автомобільних військах, на посаді інструктора у парашутно-десантних військах.
З вересня 1942 року сержант Костянтин Євстюфєйкін проходив службу в складі 8-ї гвардійської стрілецької бригади, командир відділення окремої розвідувальної роти. Брав участь у бойових діях на Моздоксько-Берському оборонному рубежі та біля міста Туапсе, у наступі на «Голубу Лінію» («Готенкопф», буквально – «Голова гота», у сучасних джерелах «Голуба лінія» – умовна назва рубежів оборони німецьких військ на краснодарсько-таманському напрямі, січень-лютий 1943 року). У складі господарського взводу тилу брав участь у морському десанті південніше Новоросійська, у район Мисхако (згодом плацдарм став відомим як «Мала Земля»).
У жовтні 1943 року 8-а гвардійська стрілецька бригада стала 333-м гвардійським стрілецьким полком 117-ї гвардійської стрілецької дивізії. В її складі у грудні 1943 року – січні 1944 року Костянтин Євстюфєйкін у ході Житомирсько-Бердичівської операції брав участь у звільненні міста Бердичів від німецьких загарбників. Перемогу у німецько-радянській війні Костянтин Павлович зустрів 11 травня, звільняючи у ході Празької операції від ворожих військ міста Пласі і Пльзень.
За участь у бойових діях Другої світової війни Костянтин Євстюфєйкін нагороджений двома орденами Червоної Зірки, орденом Вітчизняної війни ІІ ст., 15 медалями, серед яких дві – «За бойові заслуги», медалі «За оборону Кавказу», «За взяття Берліну», «За взяття Праги» та ін.
По закінченні Вітчизняної війни 117-а гвардійська стрілецька дивізія прибула до Бердичева на постійне місце дислокації. Костянтин Євстюфєйкін залишився на військовій службі. Того ж 1945 року одружився. Разом із дружиною Вірою Антонівною Костянтин Павлович виховав трьох синів: Валентина (1946), Анатолія (1948) та Володимира (1951).
У 1956 році в складі радянських військ Костянтин Євстюфєйкін брав участь в Угорських подіях (операція «Вихор», дії по придушенню т. зв. контрреволюційного заколоту). По завершенні операції його військова частина прибула до Бердичева на постійне місце дислокації (Червона гора).
У 1972 році Костянтин Павлович демобілізувався зі Збройних Сил у званні старшини запасу, проживав із родиною у Бердичеві. Того ж 1972 року влаштувався до апарату Бердичівського районного комітету партії, де працював спочатку водієм, потім завідуючим господарством, з 1982 року – комендантом райкому. У середині 1980-х років Костянтин Євстюфєйкін вийшов на заслужений відпочинок.
Костянтин Павлович брав активну участь у ветеранському русі, який отримав потужний поштовх у 1987 році після створення міської ради ветеранів: проводив зустрічі з підростаючим поколінням, відвідував навчальні заклади та установи міста. Вже за часів незалежності України Указом Президента України №1103 від 28.09.2004 р. Костянтину Євстюфєйкіну присвоєно чергове військове звання «лейтенант».
Рішенням виконавчого комітету Бердичівської міської ради №834 від 18.12.2001 року за героїзм і мужність, проявлені у боях за звільнення Бердичева в грудні 1943 – січні 1944 роках, велику героїко-патріотичну виховну роботу серед молоді міста та з нагоди 58-ї річниці звільнення м. Бердичева від німецько-фашистських загарбників, враховуючи звернення міської ради ветеранів війни та праці Євстюфєйкіну Костянтину Павловичу присвоєно звання «Почесний громадянин міста Бердичева». Також портрет Костянтина Євстюфєйкіна розмістили в музеї бойової слави 117-ї гвардійської стрілецької дивізії (нині не існує).
Помер Євстюфєйкін Костянтин Павлович 12 грудня 2007 року. Похований у Бердичеві на загальноміському кладовищі поряд із дружиною.
Джерела і література:
Рішенням виконавчого комітету Бердичівської міської ради №834 від 18.12.2001 р.
Матеріали архіву відділу по обліку офіцерів запасу Бердичівського військового комісаріату.
Архів родини Євстюфєйкіних.