Home Новини Загадка, що вимагає свого розв’язання

Загадка, що вимагає свого розв’язання

1820
6
SHARE

Дослідження окремих питань з історії рідного міста інколи перетворюється на детективне розслідування, кінцевий результат якого завершується встановленням незначного, як на перший погляд, факту. Але в результаті цей на факт може мати досить значний вплив на всі існуючі знання про Бердичів. Цим, власне кажучи, і цікаві історичні дослідження.

Інколи такі історичні розслідування тривають протягом дня, інколи – місяцями. Але є загадки, розв’язка яких без сторонньої допомоги може тривати роками. Одну з таких загадок ми пропонуємо для розв’язання і вам.

У розділі Пам’ятки і пам’ятні місця розміщено статтю про Пам’ятний знак радянським воїнам, що загинули в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. Де знаходився цей пам’ятний знак? Чи була тут братська могила (яку, вірогідно, видно на окремих знімках)? На сьогодні ці питання залишаються без відповіді, але встановлення істини допоможе розкрити досі невідомі сторінки історії Бердичева.

Існує декілька фотографій, на яких зображено цей пам’ятний знак. Судячи з них, можливо він знаходився поряд із братською могилою (але це лише наше припущення). У центрі встановлена стела з присвятним написом, зліва та справа від неї – скульптури Сумуючих воїнів, один з яких у руці тримає автомат, інший – прапор. Присвятний напис на стелі: “Вечная слава героям, павшим в боях за свободу и независимость нашей Родины! 1941-1945 гг.”.

За однією з версій цей пам’ятний знак знаходився через дорогу навпроти машинобудівного технікуму (нині політехнічний коледж) по вулиці Молодогвардійській (але на той час будівлі технікуму ще не існувало). На вказаному місці у 1974 році встановили танк Т-34 (згодом перенесли на площу Привокзальну), а нині тут знаходиться пам’ятний знак на місці, де знаходилось єврейське гетто та пам’ятна стела Праведникам Світу. Але ця версія породжує питання, на які досі немає відповідей. Зокрема, видима на фотографіях площа, яку займає пам’ятний знак, є значно більшою, ніж існуючий на сьогодні простір по Молодогвардійській.

За іншою версією пам’ятний знак знаходився на території парку культури і відпочинку ім. Т.Г. Шевченко, у його центральній частині.

Якщо ви, ваші батьки, дідусі та бабусі (покажіть їм ці фотографії!), знаєте, де знаходився цей пам’ятний знак, а також маєте інформацію щодо року, коли він був демонтований, також чи була тут братська могила – повідомте нас про це або записом наприкінці цієї статті, чи за електронною адресою, яка вказана унизу веб-сайту.

6 COMMENTS

  1. Я много лет прожил в Бердичеве и хорошо знаю город, но про этот памятник никогда ничего не слышал. Мне кажется, что это не Бердичев. Хотелось-бы узнать у кого сохранилось это фото и кто его автор.

  2. Я много лет прожил в Бердичеве и хорошо знаю город, но про этот памятник никогда не слыхал. Мне кажется, что это фото сделано не в Бердичеве. Хотелось-бы узнать у кого сохранилось это фото и кто его автор.

  3. Фото орієнтовно 60-х, початку 70-х років. Це ціла серія фотографій цього пам’ятника (насправді, їх більше, ніж викладено тут, але вони всі практично повторюються) з однієї плівки, на якій є інші фотографії Бердичева. Передала нам ці плівки людина, яка виїхала в іншу країну. Перед виїздом люди зробили фотографії Бердичева собі на згадку.

    • Анатолий, период 60-х – 70-х годов это моя юность и то время я прекрасно помню. Не было тогда в Бердичеве такого памятника. Может быть на территории какой-то воинской части?

      • Якщо це і не Бердичів, тоді єдиним доказом буде встановлення його місцезнаходження в інших містах/селах.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here