Home Новини Хажин: пам’ятаємо події вересня 1941 року

Хажин: пам’ятаємо події вересня 1941 року

1537
0
SHARE

Після церемонії в Бердичеві учасники заходу відправились до села Хажин Бердичівського району. Тут також відбулась церемонія вшанування жертв Голокосту та відкриття інформаційного стенду та пам’ятного знаку на братській могилі.

Фонд “Меморіал убитим євреям Європи” працює в Україні завдяки фінансуванню Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини. З 16 по 20-го вересня цього року планує відкрити 11 місць пам’яті жертвам нацистського терору на Житомирщині та Вінниччині. Одним з таких місць стало село Хажин.

На північній околиці села поряд із колією вузькоколійної залізниці зранку 5 вересня 1941 року каральний загін окупантів зігнав тисячі євреїв, забраних із бердичівського гетто. У приречених забирали одяг, особисті речі, а потім партіями в 10-15 осіб підводили до заздалегідь виритих ям і розстрілювали. Згодом комісія з розслідування злодіянь фашистських загарбників на цій місцевості знайшла могили, в яких виявила 10 656 людських тіл.

Голова Семенівської ОТГ Наталя Семенюк у своїй промові вказала: “З розповіді наших старожилів: коли загинули невинно вбиті люди, тут ще довго з-під землі було чути стогін. Це місце носить історичний фактор, ми маємо пам’ятати, шанувати і передавати з покоління в покоління, щоб ніколи це не повторилося”.

Сьогодні поряд із братською могилою на кошти Фонду встановлено інформаційну стелу, також облаштовано територію місця розстрілу.

На церемонії відкриття місця пам’яті серед інших виступила Надзвичайний і Повноважний Посол Федеративної Республіки Німеччина в Україні Анка Фельдгузен, яка сказала на важливість збереження місць масових вбивств часів Голокосту, щоб ніколи не повторилось те, що відбулось у роки панування нацизму в її країні. Також слово взяв директор Фонду Уве Ноймейкер, спогадами про жахіття війни поділилась Галина Шулятицька. Серед присутніх – народний депутат України Богдан Кицак.

У заході взяли участь науковці з Ізраїлю, Німеччини, Австралії, а також з України. Про проект “Захистимо пам’ять” присутнім розповів Михайло Тяглий – співробітник Українського центру вивчення Голокосту, історик, який безпосередньо брав участь у дослідженнях. Він зазначив: “З-поміж місць проекту «Захистимо пам’ять» масове поховання євреїв Бердичева біля села Хажин має особливе значення. Велика кількість жертв на цьому місці, його незахищеність та систематичне порушення спокою жертв мародерами у гонитві за міфічними коштовностями, зробило завдання захисту цього місця першочерговим. І Фонду завдяки плідній та тісній співпраці з керівництвом Семенівської громади це завдання вдалося реалізувати якнайкраще”.

Анатолій Подольський, директор Українського центру, вказав: “За радянських часів для небагатьох, кому вдалося вижити, вшанування пам’яті вбитих членів родини або друзів було можливо лише у вузькому колі. Мало хто із загиблих залишив когось після себе після того, як єврейські громади були повністю знищені нацистами”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here