Філіпова Клавдія Миколаївна (нар. 27 вересня 1931, с. Починок, Молвітінський район, Івановська промислова область, РРФСР – пом. 21 серпня 2010, м. Бердичів, Житомирська обл., Україна) – партійний функціонер, перший секретар Бердичівського райкому КПУ, Почесний громадянин Бердичівського району.

(1931-2010).
Філіпова Клавдія Миколаївна народилася 27 вересня 1931 року в сім’ї робітників у селі Починок Молвітінського району Івановської промислової області РРФСР (нині Ярославська область, РФ). Коли почалася німецько-радянська війна, сім’я проживала у Ленінграді, батьки працювали на оборонному заводі. З останнім ешелоном сім’я евакуювалась до міста Челябінськ. Батько загинув на фронті, а матір разом із чотирма малолітніми дітьми у 1944 році відправили на визволену територію України, до міста Полтава. З того часу росіянка Клавдія Миколаївна здобула другу Батьківщину – Україну.
У 1954 році Клавдія Миколаївна закінчила Полтавський сільськогосподарський інститут і була направлена на роботу в Житомирську область, Словечнянський (нині Овруцький) район, де працювала головним зоотехніком МТС, головним зоотехніком дослідно-показового господарства, начальником райсільгоспінспекції, інструктором райкому КПУ. Клавдія Миколаївна стала членом Комуністичної партії у червні 1957 року.
З грудня 1962 року Клавдія Миколаївна працює у Бердичівському районі: спочатку зоотехніком-інспектором, а з 1963 по 1973 рік – головним зоотехніком територіального управління сільського господарства райвиконкому. За успіхи у селекційній та племінній роботі їй присвоєно звання “Заслужений зоотехнік України”.
У грудні 1973 року Клавдію Миколаївну комуністи Бердичівського району обрали секретарем районного комітету Комуністичної партії України (секретар по сільському господарству), у листопаді 1975 року – першим секретарем райкому КПУ. З цієї посади у січні 1987 року вона й пішла на пенсію. За цей час Клавдія Філіпова чотири рази обиралась депутатом районної ради.
Під партійним керівництвом Клавдії Філіпової за успіхи у Всесоюзному соціалістичному змаганні Бердичівський район тричі нагороджувався перехідним і Пам’ятним Червоним Прапором ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР, ВЦРПС і ЦК ВЛКСМ. Більш як 2600 працівників району за самовіддану працю нагороджено урядовими нагородами. У районі побудували потужні повністю механізовані сільськогосподарські комплекси. Працювало 840 тракторів, 166 зернових комбайнів, 470 автомобілів. У народному господарстві району було зайнято 18 тисяч осіб, із них 13 тисяч працювали у сільському господарстві.
Клавдія Миколаївна дала путівку в життя багатьом талановитим керівникам, адже всі керівні кадри проходили школу трудового та партійного гарту, навчаючись при райкомі партії. Повторно навчалась і Клавдія Миколаївна – у 1980 році вона закінчила Вищу партійну школу при ЦК КПУ.

передовій доярці Зої Катращук, 1976 р.
Клавдія Миколаївна за досягнення у роботі нагороджена орденами “Трудового Червоного Прапора” та “Знак Пошани”, медалями “За трудову доблесть”, “За доблестный труд в ознаменование 100-летия со дня рождения В.И. Ленина”, почесними грамотами Центрального Комітету, обкому і райкому Компартії України.

Навіть перебуваючи на пенсії Клавдія Філіпова брала активну участь у громадському житті району. Вона була членом райкому комуністичної партії, у березні 2006 року Клавдію Миколаївну Філіпову вп’яте обрали депутатом районної ради від КПУ.
Рішенням Бердичівської районної ради від 23.06.2009 року №191 Філіповій Клавдії Миколаївні присвоєно звання “Почесний громадянин Бердичівського району”.
Померла Філіпова Клавдія Миколаївна 21 серпня 2010 року. Похована в Бердичеві у секторі почесних поховань загальноміського кладовища.
Джерела і література:
М. Ейсмонт. Золото партії. // “Земля Бердичівська”, №39 (15574) від 22.09.2006 р.
Пам’яті товариша (некролог) // Земля Бердичівська”, №35 (15779) від 27.08.2010 р.

у селі Скраглівка, 12 липня 1981 р.
Фото Володимира Солодкого.




з ветеранами Великої Вітчизняної війни на відкритті Музею Бойової і Трудової слави
села Красівка Бердичівського району, 1985 р.
