Томашевський Казимир Адамович (нар. 1 листопада 1914, Бердичів, Київська губ., Російська імперія – пом. 11 квітня 1983, Мінськ, СРСР) – військовий, учасник німецько-радянської війни, Герой Радянського Союзу.
Томашевський Казимир Адамович народився 1 листопада 1914 року в Бердичеві у сім’ї робітника. Поляк. У 1932 році Казимир Адамович закінчив семирічну школу, працював сортувальником листів у Бердичеві на головпоштамті.
До лав Червоної Армії Казимир Томашевський був призваний у 1936 році. У 1939 році закінчив курси молодших лейтенантів у місті Термез.
У діючій армії Казимир Томашевський із лютого 1942 року. Воював на Брянському, Центральному, Воронезькому, 1-у Українському та 1-у Білоруському фронтах. Був тричі поранений. Член ВКП(б) (КПРС) з 1944 року.
На початку січня 1944 року Казимир Томашевський у складі радянських військ брав участь у звільненні рідного Бердичева від німецьких загарбників.
19 квітня 1945 року командир мотострілецького батальйону 21-ї механізованої бригади (8-й гвардійський механізований корпус, 1-а гвардійська танкова армія, 1-й Білоруський фронт) капітан Казимир Томашевський у числі перших повинен був переправитись на протилежний берег ріки Шпрее і захопити плацдарм. На виконання цього завдання капітан вирішив блокувати два ворожих доти. Поставивши завдання танкістам, артилеристам і мінометникам, він під прикриттям їх вогню повів батальйон через Шпрее. Форсувавши ріку, Казимир Томашевський атакував один дот і вивів його з ладу. Зайшов із флангу і увірвався у траншеї гітлерівців, у рукопашному бою вибив їх із займаних позицій. У ході бою капітан отримав поранення обох ніг, але продовжив керувати батальйоном. Прокладаючи дорогу бригаді, його батальйон розгромив ворога за рікою Шпрее, підбив 8 танків і самохідок, знищив до 100 нацистів і 950 узяв у полон. Услід за батальйоном Казимира Томашевського 21 механізована бригада форсувала Шпрее і зав’язала бій за східну окраїну Берліну – столиці нацистської держави.
Командуючий 1-ю гвардійською танковою армією Михайло Катуков дав високу оцінку бойовим діям батальйону Казимира Томашевського і в поданні на нагороду написав: “Достоин высшей правительственной награды – присвоения звания Героя Советского Союза”.
Указом Президії Верховної Ради СРСР від 31 травня 1945 року за відвагу і мужність, проявлені в боях за Берлін, капітану Казимиру Адамовичу Томашевському присвоєно звання Герой Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі “Золота Зірка” (№7080). За участь у боях в роки Другої світової війни Казимир Адамович нагороджений також орденом Леніна, трьома орденами Червоного Прапора, орденами Олександра Невського, Червоної Зірки, численними медалями.
Після Другої світової війни мужній комбат продовжив службу в лавах Радянської Армії. У 1952 році він закінчив Вищі офіцерські курси “Выстрел”.
Із 1958 року підполковник Казимир Томашевський у запасі. Проживав у столиці Білорусії місті-герої Мінськ, працював у народному господарстві.
Помер Томашевський Казимир Адамович 11 квітня 1983 року у Мінську. Похований на Алеї Почесних поховань Північного кладовища.
Джерела і література:
Інтернет-проект “Герои страны”: http://www.warheroes.ru/hero/hero.asp?Hero_id=2867
Герои Советского Союза: краткий биографический словарь: в 2 т. / Министерство обороны СССР. Главное управление кадров; Институт военной истории; Центральный архив; пред. ред. коллегии И.Н. Шкадов. — М.: Военное изд-во, 1987-. Т.2: Любов – Ящук. — 1988. — 863 с. : ил.