Ткачук Антон Савович (нар. 26 січня 1922, с. Вишенька, Уланівський р-н, Вінницька обл., УСРР – пом. 6 грудня 2007, Бердичів, Житомирська обл., Україна) – директор Бердичівської швейної фабрики, Почесний громадянин міста Бердичева.
Ткачук Антон Савович народився 26 січня 1922 року в селі Вишеньки (нині Хмільницький район Вінницької області). Був першою дитиною у багатодітній сім’ї – серед восьми дітей був найстаршим.
У 1938 році Антон Ткачук закінчив у рідному селі неповну середню школу, 10-й клас закінчив в Уланівській середній школі у 1940 році.
Коли у 1941 році розпочалась німецько-радянська війна, Антон Савович пішов на фронт разом зі своїм батьком. Ткачук-старший загинув під Коломиєю, а син пройшов із боями всю Україну, Польщу, Німеччину, Чехословаччину, Болгарію. Воював у якості артилериста зенітної артилерії малого калібру, був командиром 1408-го зенітного артилерійського Краківського полку. Війну закінчив в Угорщині.
У 1944 році нагороджений медаллю «За мужність» ІІІ ст., а наприкінці війни будучи артилеристом-навідником зенітної установки, Антон Савович за знищення ворожого «Месершміта» під Бреслау був нагороджений солдатською медаллю «За відвагу». Вже у мирний час Антон Ткачук нагороджений орденом «Великої Вітчизняної війни» І ст. (1985), медалями «За перемогу над Німеччиною» (1946), «Маршал Радянського Союзу Жуков» (1997), «Захиснику Вітчизни» (1999) та багатьма іншими.
По закінченні війни Антон Ткачук демобілізувався та влаштувався працювати на Вінницьку МТС. У 1946 вступив до Бердичівської Республіканської школи бухгалтерів, яку закінчив у 1947 році та залишився працювати у цій школі викладачем.
У 1951 році Антон Ткачук влаштувався на роботу до Бердичівської швейної фабрики №1 на посаду старшого бухгалтера, у 1952 році став головним бухгалтером цієї фабрики. Згодом його призначили директором цього підприємства, а з 1969 року – заступником директора по господарчій частині, обирався секретарем парторганізації. У 1973 році фабрика №1 та фабрика №2 об’єднались в єдине підприємство, яке отримало назву Бердичівська швейна фабрика ім. «60-річчя Радянської України» (сьогодні – ПАТ «Бердичівська фабрика одягу»). Це підприємство й очолив Антон Савович Ткачук.
За часи керівництва фабрикою на ній добудовано 3-й поверх виробничих цехів, збудовані підсобні приміщення та приміщення управління. Кількість працюючих на фабриці зросла з 500 до 2500 осіб. У цей період зміцніла соціальна сфера – побудовані житловий будинок на 130 квартир та дитячий садок для дітей працівників фабрики. Підприємство освоїло випуск нових швейних виробів, які отримали маркування «Державний знак якості» та індекс «Новинка». Швейна фабрика неодноразово ставала переможцем соціалістичних змагань.
Паралельно з роботою Антон Савович підіймає і власний освітній рівень – закінчив Київський заочний технікум легкої промисловості за спеціальністю «технік-плановик» (1962), у 1964 році закінчив Київський інститут народного господарства за спеціальністю «економіст». Також навчався у Києві в групі резерву на керівні посади на Вищих курсах МЛП УРСР по науковим основам організації управління соціалістичного виробництва (1971). Його обирали депутатом Бердичівської міської ради чотирьох скликань.
За досягнуті успіхи у керівництві підприємством Антона Ткачука у 1976 році нагородили орденом Трудового Червоного Прапора. Він став першим серед керівників Бердичева, хто отримав цю почесну нагороду.
У 1983 році Антон Савович полишив посаду директора та влаштувався на фабриці контролером ВТК 5-го розряду. У 1991 році вийшов на заслужений відпочинок. Та на пенсії довго не засидівся: працював на бердичівському шкіряному об’єднанні ім. Ілліча директором ярмарку; директором ярмаркового комітету дочірнього підприємства «Агропромторг» (1998-2000).
Розглянувши клопотання колективу ВАТ «Бердичівська фабрика одежі» та «за багаторічну плідну працю в галузі легкої промисловості, вагомий особистий внесок у соціально-економічний розвиток міста, активну участь у житті територіальної громади міста, з нагоди 62-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років» рішенням виконавчого комітету Бердичівської міської ради №267 від 7 травня 2007 року Ткачуку Антону Савовичу присвоєно звання «Почесний громадянин міста Бердичева».
Помер Ткачук Антон Савович 6 грудня 2007 року. Похований у Бердичеві на загальноміському кладовищі в секторі почесних поховань.
Джерела і література:
Фронтовик. Директор. Пенсіонер. // «Земля Бердичівська», №91 (15010) від 25.11.2000 р.
Козінчук Л.І. Крізь усі вихори долі (До 90-річчя ВАТ «Бердичівська фабрика одежі») // «РІО Бердичів», вересень-листопад 2010 р.
Матеріали архіву профспілкового комітету ВАТ «Бердичівська фабрика одежі».
Матеріали музейної кімнати міськвиконкому.