Біля машинно-тракторного парку в селі Красівка знаходився пам’ятний знак першим механізаторам у вигляді трактора Універсал-2 (“У-2”).
Рік встановлення пам’ятного знаку – 1967. Постамент – цегла, бетон. Трактор встановлений як пам’ять героїчній праці людей, що втілили у життя т. зв. Ленінський кооперативний план. Вважається, що це один із ста тисяч тракторів, про які мріяв Ілліч.
Розміри постаменту – 1,7 × 1,5 × 3 м. На лицьовій стороні знаходилась плита з присвятним написом.
Ще на початку 30-х років трактор прибув в МТС. Відтоді незмінно до 1967 року працював на ньому красівчанин Василь Тимофійович Бубас. Не міняв його на новий, звикся з цим “Універсалом”. За спогадами, коли у липні 1941 року до Красівки підійшли німецькі війська, Василь Бубас, аби трактор не дістався загарбникам, утопив його в затопленому кар’єрі неподалік сусідніх Чехів (нині село Дубівка). Після звільнення Бердичівщини від загарбників трактор дістали з кар’єру та відремонтували.
У 1967 році, коли прийняли рішення про встановлення трактора на п’єдестал, Василь Бубас відремонтував його. Трактор встановили на постаменті цілком справним та готовим до роботи.
У середині 80-х у сусідньому з Красівкою селі Білопілля, що на Козятинщині, вирішили заснувати власний музей. Місцеві жителі задумали розповісти нащадкам про неоціненне багатство, яке дає всім життя – Хліб. У центрі села зберігся вітряк, який і став головним експонатом музею. А для розповіді про те, як вирощували хліб у всі часи, вирішили зібрати колекцію сільськогосподарського реманенту – коси, серпи, ціпи, граблі та інше. Цій колекції не вистачало лише одного – справжнього трактора періоду колективізації. От і згадали у Білопіллі про красівський «Універсал». Трактор зняли з п’єдесталу та перевезли до білопільського музею. За чутками, обміняли цей трактор на скирту сіна…
Створений у 1986 році музей, що знаходиться на вулиці Бердичівській, нині відомий як Народний музей Хліба. А на подвір’ї музею під відкритим небом стоїть і наш історичний трактор – «У-2» з Красівки.
Джерела і література:
Климчук М. Двадцять вісім років на тракторі У-2 // «Шлях Соціалізму», №74 (1384) від 12.08.1959 р., с. 4.
Кельман В. Один із ста тисяч. // “Радянський шлях”, №63 (9187) від 22.04.1970 р.
Собчик П. Людина з легенди. // “Радянський шлях”, №1 (11385) від 01.01.1981 р.