Home Історія Історія підприємств, установ Сторінками історії Бердичівської окружної прокуратури

Сторінками історії Бердичівської окружної прокуратури

303
0
SHARE

01 грудня в Україні відзначають День працівників прокуратури. Це свято встановлено в Україні згідно з Указом Президента України «Про День працівників прокуратури» від 2 листопада 2000 року № 1190/2000 «…ураховуючи визначну роль органів прокуратури України у зміцненні законності, захисті прав людини і громадянина, а також внесок працівників прокуратури у справу розбудови України як правової держави…». Саме 01 грудня 1991 року набув чинності Закон України «Про прокуратуру». Нині прокуратура України становить єдину систему, яка здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.

Напередодні цього професійного свята поспілкувався з колишнім прокурором Бердичівського району Леонідом Сірохою. У цій бесіді згадались імена багатьох працівників прокуратури, резонансні кримінальні справи, які оперативно розкривали слідчі прокуратури. На жаль, багато епізодів у роботі слідчих прокурорів і досі оповиті таємницею, про них не можна відкрито оповідати. Та все ж висвітлимо читачам цікаві сторінки з історії Бердичівської прокуратури та згадаємо про прокурорів, які творили цю історію.

У 1926 році прокурором Бердичівського округу (до округу на той час входило 12 районів) працював прокурор Маслов, окружна прокуратору знаходилась у будівлі по вулиці Карла Лібкнехта, 32. У цьому ж будинку перебували також окружний суд та окружна колегія захисників.

Прокуратура Житомирської області була утворена у 1937 році – саме цього року з частин Київської та Вінницької областей утворили цю нову область в складі Української РСР. Того ж року були створені міські та районні прокуратури. Так в Бердичеві утворилась районна прокуратура, діяльність якої розповсюджувалась на територію Бердичівського району. Оскільки місто Бердичів отримав статус міста обласного підпорядкування, в місті утворили окремо міську прокуратуру, в полі зору якої перебували прокурорський нагляд за дотриманням законності в адміністративних кордонах міста.

Заглиблюючись в не таку давню історію, варто зазначити, що прокурори міста Бердичева та району завжди були людьми помітними, шанованими суспільством, адже в залежності від їх роботи та роботи ввірених їм колективів багато в чому залежало спокійне життя громадян. Слідчі прокуратури брали участь у розкритті багатьох кримінальних справ, і якість їх роботи впливала на долі пересічних людей. І нині багато хто з бердичівлян пам’ятає імена прокурорів та слідчих прокуратури, хоча навіть і не пересікались з ними безпосередньо.

1985 рік, зліва на право: старший слідчий прокуратури міста Леонід Карпович Сіроха, слідчий прокуратури міста Олександр Герасимович Мороз, заступник прокурора міста Віктор Миколайович Александров, прокурор міста Володимир Семенович Чудак, старший помічник прокурора міста Микола Фокич Агеєв, прокурор Бердичівського району Петро Андрійович Сізенко, слідчий прокуратури району Ошер Йосипович Мейман, помічник прокурора міста Михайло Юрійович Полюга, помічник прокурора району Володимир Феліксович Доманський

Міська та районна прокуратури тривалий час займали одноповерховий будинок дореволюційної побудови по вулиці Карла Лібкнехта, 27 (нині будинок по вулиці Європейській, 25). У 80-х роках в прокуратурі міста працювало шість працівників, завідуючий канцелярією та один водій. Багато хто пригадає тогочасного прокурора міста, учасника Другої світової війни Володимира Семеновича Чудака. В прокуратурі району працювало три оперативних працівника – прокурор, слідчий та помічник.

Прокурори міста та району доволі часто змінювались. Так, у 1986 році прокурор міста В.С. Чудак пішов на заслужений відпочинок і на його місце призначили Петра Андрійовича Сізенка, який до цього обіймав посаду прокурора Бердичівського району. Згодом на місце П.А. Сізенка, який у 1993 році пішов на заслужений відпочинок, призначили Віктора Миколайовича Александрова, який приїхав до нашого міста з попереднього місця роботи на далекому Сахаліні.

Прокурор району Бердичева Петро Андрійович Сізенко (в центрі) серед керівників організацій та установ Бердичева на «Дні відкритого листа», Палац культури і техніки виробничого об’єднання «Прогрес», лютий 1988 року

Помітний слід в історії міста залишив слідчий районної прокуратури Ошер Йосипович Мейман, який відпрацював в органах прокуратури більш як 30 років.

У квітні 1984 року до прокуратури міста Бердичева на посаду старшого слідчого прийшов Леонід Сіроха. Пройшовши ланки прокурорської справи, він у 1996 році був призначений прокурором Бердичівського району. З ним у цей час працюють помічник прокурора району Володимир Феліксович Доманський, слідчі Казимир Альбінович Салевич та Ігор Володимирович Попов (дружина Ігоря Попова на цей час працювала у прокуратурі міста).

В період з 1997 по 2000 рр. прокуратура Бердичівського району за результатами своєї роботи стала однією з найкращих у Житомирській області. Слідчими прокуратури оперативно розкривались резонансні кримінальні справи, який у буремні 90-і, на жаль, було вдосталь.

За ініціативи прокурорів району та міста Леоніда Сірохи та Василя Григоришина підпорядковані їм прокуратури отримали більш пристосоване та зручне приміщення по вулиці Свердлова (нині вулиця Вінницька, 23). У колишній будівлі, яка до цього належала міськпобуткомбінату та пустувала, у 1999 році здійснили ремонт та передали прокуратурі. На урочисте відкриття нової будівлі прокуратури, яке відбулось 07 грудня того ж року, прибув поважний гість – Генеральний прокурор України Михайло Потебенько. Серед інших на заході були присутні голова обласної державної адміністрації Володимир Лушкін, новопризначений прокурор області Микола Черненко, міський голова Олексій Хилюк, голова райдержадміністрації Альфред Білецький, голова райради Микола Дупляк, а також прокурори району та міста відповідно Леонід Сіроха та нещодавно призначений Віктор Рудніцький. Саме Генеральний прокурор і перерізав стрічку при вході до нового приміщення. А колишній будинок прокуратури передали одній із релігійних громад міста.

На урочистому відкритті нової будівлі прокуратури, 07 грудня 1999 р.

Однією з традицій, яких свято дотримувались прокурори міста та району, було вшанування пенсіонерів та ветеранів органів прокуратури. На свята та ювілеї прокурори збирали ветеранів на зустрічі, розповідали про свою працю та дарували ветеранам шану та повагу. На жаль, ці традиції згодом відійшли у минуле…

Новий Закон «Про прокуратуру» прийняли 14 жовтня 2014 року (він набрав чинності 15 липня 2015 року). На виконання вимог цього закону в 2015 році районну та міську прокуратури реорганізували в єдину Бердичівську окружну прокуратуру, працівники якої продовжують справу своїх попередників і яку нині очолює Олена Володимирівна Висоцька.

Анатолій ГОРОБЧУК

На відкритті нової будівлі прокуратури, зліва на право: прокурор міста Бердичева Віктор Рудніцький, Генеральний прокурор України Михайло Потебенько, голова обласної державної адміністрації Володимир Лушкін, прокурор Бердичівського району Леонід Сіроха, міський голова Олексій Хилюк.
Працівники прокуратури міста Бердичева.
Прокурор Бердичівського району Леонід Сіроха, початок 2000-х років
Стоять (зліва на право): помічник прокурора району Олександр Петрович Сичук, старший помічник прокурора району Ігор Володимирович Попов, слідчий прокуратури району Олександр Володимирович Паламарчук.
Сидять (зліва на право): колишній прокурор району Віктор Миколайович Александров, прокурор району Леонід Карпович Сіроха, завідуюча канцелярією прокуратури району Олена Іванівна Фіногеєва.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here