Олійник Іван Прокопович (нар. 22 квітня 1918, село Журбинці, Бердичівський пов., Київська губ., УНР – пом. 5 квітня 2002, м. Москва, Російська Федерація) – доктор економічних наук, професор, заслужений діяч наук РРФСР.

(1918-2002).
Олійник Іван Прокопович народився 22 квітня 1918 року в селі Журбинці нині Бердичівського району в багатодітній селянській родині. Його батько, Прокоп Тимофійович – інвалід громадянської війни, працював у колгоспі на різних сільськогосподарських роботах, захоплювався бджільництвом.
Іван рано залишився напівсиротою – мати померла у 1931 році. Тож мусив самотужки торувати дорогу в життя. Після закінчення Журбинецької семирічної школи юнак вступив до Бердичівського механічного технікуму. По його закінченні, як молодий спеціаліст, поїхав за призначенням на Донбас. Вдень працював, увечері відвідував заняття на робітничому факультеті.
У 1934 році Іван Прокопович став студентом Харківського інституту радянської торгівлі, товарознавчий факультет. У 1938 році рішенням Державної екзаменаційної комісії йому присвоєно кваліфікацію товарознавця продтоварів.
По закінченні інституту Іван Олійник призваний до лав Червоної Армії. Німецько-радянську війну Іван Прокопович зустрів в Омську. Після закінчення Омського артилерійського училища офіцер Іван Олійник пройшов дорогами війни від початку до її переможного завершення. Нагороджений орденом Червоної Зірки та орденом Вітчизняної війни І ст., а також багатьма медалями, у тому числі іноземних держав.
Перші повоєнні роки Івана Олійника пов’язані з дипломатичною роботою. Спочатку займався питаннями економічних та торговельних відносин із Румунією, згодом працював в апараті Міністерства зовнішньої торгівлі СРСР.
Із 1954 року Іван Олійник перейшов на наукову та викладацьку роботу. Викладав політекономію в Москві в Академії суспільних наук при ЦК КПРС. У 1955 році став науковим співробітником Інституту економіки АН СРСР. У 1956-1957 рр. навчався в аспірантурі при Московському державному університеті ім. М. Ломоносова.
Після закінчення аспірантури у 1957 році Іван Прокопович захистив кандидатську дисертацію. Рішенням Вищої Атестаційної комісії від 28 квітня 1962 року Івану Олійнику встановлено вчену ступінь доктор економічних наук, а 8 лютого 1967 року присвоєно вчене звання професора за спеціальністю “економіка”. Він видав ряд книжок, присвячених економіці Румунії і міжнародному розподілу праці. Як авторитетного вченого, Івана Олійника у 1962 році запросили до співпраці в Економічній комісії ООН в Женеві. Протягом 70-80-х років вчений був учасником ряду престижних міжнародних наукових конференцій у Німеччині, Франції, Італії, Японії, Китаї, Кубі. У 1973 році Іван Олійник взяв участь у XXVIII сесії Ради економічної взаємодопомоги, що проходила у Празі.
У 1974-1975 роках професор Іван Прокопович Олійник читав лекції кубинським студентам, видав підручник із політекономії для студентів вищих навчальних закладів Куби.

Науковий доробок вченого становить більше сотні наукових праць, у числі яких монографії, підручники, науково-популярні видання. За заслуги в галузі суспільних наук і підготовку наукових кадрів Президія Верховної Ради РРФСР Указом від 10 серпня 1978 р. присвоїла Івану Олійнику звання Заслуженого діяча науки РРФСР. Указом Президії Верховної Ради РРФСР від 2 квітня 1988 року за багаторічну плідну науково-педагогічну працю та з нагоди 70-річчя від дня народження, Івана Прокоповича Олійника нагороджено Почесною Грамотою Президії Верховної Ради РРФСР.
Незважаючи на те, що Іван Прокопович тривалий час проживав у Москві, він до кінця своїх днів підтримував зв’язки з малою батьківщиною, з рідною сестрою: “– Тягне мене до рідних місць. Тут поховані мої батьки, живуть родичі і друзі, поривати зв’язок з якими було б великим гріхом”, – говорив Іван Прокопович в одному з інтерв’ю кореспонденту міськрайонної газети “Земля Бердичівська” у 1993 році.
Помер Іван Прокопович Олійник 5 квітня 2002 року у Москві. За заповітом небіжчика рідні виконали його останню волю і поховали його у Бердичеві на загальноміському кладовищі.
Джерела і література:
Олійник Л.П., Скавронський П.С. Уродженець Журбинець – вчений-економіст І.П. Олійник // Бердичівщина: поступ у третє тисячоліття. Науковий збірник “Велика Волинь”. Праці Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині. – Т. 22 / Відп. ред. М.Ю. Костриця. – Житомир: “М.А.К.”, 2001. – С. 86-88.
Костриця М.Ю. Постаті землі Бердичівської: Історико-краєзнавчі нариси. У 2-х тт. — Житомир: Косенко, 2005. — 248 с; іл.
Пасічник М. Зустріч з цікавою людиною // “Земля Бердичівська”, №75 (14268) від 22.09.1993 р.