Цю фотографію на Андріївському узвозі серед сувенірів, старовинних речей та картин віднайшов київський науковець, археолог Артем Борисов. Ніби нічим не примітне групове фото, але… Контекст, як то кажуть, має значення.
Сьогодні ми, ті, хто причетний, а хто вже й ні, відзначаємо свято Першого дзвоника. Ми, наші діти чи онуки йдуть до школи (хоча насправді підуть завтра, у понеділок). І ми хвилюємось – як там буде з навчанням, що вивчатимемо ми, чи вивчатимуть наші діти/онуки… Питань багато, а відповідей ще замало.
Але відповідь на головне запитання – які вчителі зустрінуть нас і чого саме навчатимуть – ми задаємо лише тоді, коли самі давно полишили школу. Розуміння цього питання приходить до нас лише з віком. Адже кожна епоха, кожен суспільний лад вимагає своїх вчителів, які навчатимуть громадян нового часу.
Така нова епоха виникла століття тому в результаті Жовтневого перевороту 1917 року та охопила терени колишньої Російської імперії. Вона вимагала нових підходів до навчання, а головне – нових вчителів, які були здатні навчати новому та по новому. Саме тому радянська влада й задалась метою виплекати нових педагогів, які навчатимуть так, як того вимагає ідеологія.
18 квітня 1923 року на базі вищих педагогічних курсів, які знаходились у селі Круподеринці Погребищенського району Бердичівської округи (нині село Погребищенської міської громади Вінницької області), у Бердичеві в будинку колишнього комерційного училища імені Олександра Пушкіна організували педагогічне училище. Контингент учнів становив 95 осіб, 17 викладачів закладу готували учителів 1-4 класів. Окрім майбутніх вчителів у педагогічному училищі також перенавчали педагогів, які отримали освіту ще за часів Російської імперії. На представленій поряд фотографії саме такі – учасники окружних курсів по педперепідготовці учительства на Бердичівщині. 199 чоловіків та жінок різного віку.
Фото датоване 10 липня 1924 року. Минуло рівно сто років. Вдивіться у ці обличчя. Вдивіться у ці очі нових педагогів нової епохи. Саме вони стали навчати та виховувати в новий час наших дідів та батьків, а їх учні стали згодом навчали та виховували нас.
Анатолій Горобчук