Навесні 1920 року в ході польсько-української офензиви Бердичів зайняли польські війська. Знову повернулась влада Української народної республіки. Але польська та українська присутність в місті була короткотривалою. Вже 8 червня Бердичів знову повернувся під контроль більшовицької влади.
Цей короткотривалий період історії нашого міста не дуже багатий на фотографії – лише кілька світлин українських та польських військових, деякі з яких на сьогодні навіть важко локалізувати. Однак поява кінохроніки, хоч і дуже короткої, суттєво збагачує нашу колекцію, а місто своєрідним чином оживає. Кадри кінохроніки були знайдені у польському документальному фільмі “Прапор свободи” (“Sztandar Wolności”), виготовленому на замовлення військових. Прем’єрний показ відбувся 18 березня 1935 року.
Ця кінострічка є яскравим прикладом польської пропаганди культу Юзефа Пілсудського, який активно просувався в міжвоєнній Польщі. У другій половині фільму показано кінохроніку Київської операції (Wyprawa kijowska), у ході якої звільнили Бердичів. Секундні кадри нашого міста розпорошені між кінохронікою Житомира, Вінниці та Києва.
Цілком зрозуміло, що для фільму режисери використали лише нарізку кадрів, а тому пошуки повноцінної кінохроніки Бердичева 1920 року – це лише питання часу. Приємного, хоч і короткого перегляду!
Віталій Матвійчук.
Пояснення до фільму:
[43.25] – Йозеф Пілсудський виходить з келій кляштору Босих Кармелітів.
[44.21] – прибрамний комплекс кляштору.
[44.28] – вид на кляштор Босих Кармелітів.
Кадри з фільму:
Декілька слів від сайту “Мій Бердичів”:
О сколько нам открытий чудных
Готовят просвещенья дух…
А.С.Пушкін
Чомусь на розум прийшли саме ці рядки відомого російського поета. І ось чому:
- Пазл із припущень та домислів склався у тверде переконання – так, це Бердичів!
- Ці кадри стали підтвердженням відомого факту про те, що Пілсудський відвідав кляштор Босих Кармелітів.
- Автор розвідки Віталій Матвійчук нині навчається в аспірантурі рідної альма-матер та вивчає тему визвольних змагань доби УНР. І саме його невпинна дослідницька праця дозволила наштовхнутись на даний фільм. Тому повторимо – “О сколько нам открытий чудных…”, адже робота триває!