Home Пам'ятки і пам'ятні місця Бердичів, не існують Вул. Європейська, 56. Обеліск перемоги радянського народу над фашистською Німеччиною

Вул. Європейська, 56. Обеліск перемоги радянського народу над фашистською Німеччиною

3138
0
SHARE

Вул. Європейська, 56. На початку бульвару знаходився обеліск перемоги радянського народу над фашистською Німеччиною.

Пам’ятник Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні, 2005 р.

Пам’ятник встановили на виконання рішення виконавчого комітету Бердичівської міської ради депутатів трудящих №168 від 24 квітня 1965 р. в ознаменування двадцятиріччя Перемоги радянського народу над фашистською Німеччиною і з метою відтворення слави радянському народу-переможцю і слави частинам і з’єднанням Радянської Армії, які носять найменування «Бердичівських».

Урочисте відкриття обеліску відбулось 9 травня 1965 року під час урочистого мітингу трудящих міста. Первісне місце встановлення – на початку каштанового бульвару по вулиці Карла Лібкнехта, 18/8 (нині вулиця Європейська), поряд із школою №5 (нині гімназія №5). Обеліск пірамідальний, двоступеневий, виготовлений з сірого полірованого граніту. У нижній частині текст напису: «Слава в віках радянському народу-переможцю. 1945-1965 рр.». Розмір обеліска: 0,9 × 0,9 × 6 м.

Пам’ятний знак внесли до переліку об’єктів культурної спадщини місцевого значення, охоронний номер 49 відповідно до рішення виконкому Житомирської обласної Ради депутатів трудящих від 29.09.1969 № 442.

На День Перемоги (9 травня), день звільнення Бердичева від німецьких загарбників (5 січня), День визволення України від нацистських окупантів (28 жовтня) до пам’ятного знаку відбувається покладання квітів.

Згодом, після знесення бульвару у 1982 році, обеліск перенесли та встановили на новому місці – на розі вулиць Марини Раскової та Леніна (нині відповідно вулиці Святослава Хороброго та Житомирська), де він перебував до 2001 року. У цей час до присвятного напису внесли зміни у даті: «1945-1985 рр.».

Присвятний напис на обеліску, жовтень 2005 р.

У період з 01 по 08 травня 2001 року за ініціативи та фінансової підтримки керівництва Торгового Дому «Міріса» обеліск перенесли на нове місце: на початок бульвару по вулиці Карла Лібкнехта, навпроти загальноосвітньої школи №1. Роботи проводили працівники ТОВ «Бердичіврембуд» під загальним наглядом працівника архітектурного відділу міськвиконкому А.О. Шателюка.

На цьому місці пам’ятний знак перебував до початку активної фази російсько-української війни у 2022 році.

У вересні 2023 року міська влада підняла питання перенесення пам’ятного знаку з центральної вулиці міста на територію військового сектора кладовища, що по вулиці Пушкіна (нині вулиця Григорія Сковороди). А на цьому місці за пропозиції ініціативної групи рідних та близьких загиблих воїнів спорудити Пам’ятний комплекс захисникам і захисницям України. Враховуючи ці пропозиції рішенням Бердичівської міської ради №1103 від 19.10.2023 р. «Про переміщення пам’ятника» планували демонтувати обеліск та перемістити його на територію МКП «Бердичівкомунсервіс» (вул. Чуднівська, 156), а рішенням БМР №1127 від 06.12.2023 р. «Про найменування та визначення місця розташування Пам’ятного комплексу» визначили місцем розташування Пам’ятного комплексу захисникам і захисницям України початок алеї по вулиці Європейській, навпроти гімназії № 1 ім. Т.Г. Шевченка (фактичне місце розташування обеліску перемоги радянського народу над фашистською Німеччиною). Але роботи з перенесення обеліску впродовж наступних місяців так і не були проведені.

У липні 2024 року спливає остаточний термін, визначений Законом України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» щодо прийняття рішень про демонтаж (перенесення) з публічного простору пам’ятників, пам’ятних знаків, що містять символіку російської імперської політики. На виконання вимог цього закону Житомирська обласна військова адміністрація прийняла Розпорядження №449 від 25.07.2024 р. «Про деколонізацію топонімії», яким поміж іншого зобов’язала міського голову Бердичівської територіальної громади вжити заходів щодо демонтажу окремих елементів обеліску перемоги радянського народу над фашистською Німеччиною.

Демонтаж обеліску, 08 листопада 2024 р.
Фото “РІО-Бердичів”.

07 листопада 2024 року розпочались роботи з демонтажу обеліску. Але цього дня вони не були проведені, оскільки наявна техніка не дозволила це зробити. 08 листопада роботи продовжили, за допомогою крану та екскаватора демонтували обеліск та постамент. Елементи пам’ятного знаку перевезли на територію МКП «Бердичівкомунсервіс» (вул. Чуднівська, 156), де він нині перебуває на зберіганні.

Джерела та література:

Рішення виконавчого комітету Бердичівської міської Ради депутатів трудящих №168 від 24 квітня 1965 р. «Про встановлення обеліска Перемоги радянського народу над фашистською Німеччиною, меморіальної дошки частинам і з’єднанням Радянської Армії, які носять найменування «Бердичівських» і про вручення Червоного Прапору військовій частині».

Житомирщина. Довідник-путівник. Політвидав. – К., 1974, с. 80.

В. Дігтяренко. Квітує свято Перемоги. // «Радянський шлях», №75 (8017) від 12.05.1965 р., с. 2.

Паспорт пам’ятника, Музей історії міста Бердичева.

Рішення Бердичівської міської ради №1103 від 19.10.2023 р. «Про переміщення пам’ятника».

Рішення Бердичівської міської ради №1127 від 06.12.2023 р. «Про найменування та визначення місця розташування Пам’ятного комплексу».

Розпорядження Житомирської обласної військової адміністрації №449 від 25.07.2024 р. «Про деколонізацію топонімії».


Обеліск перемоги радянського народу над фашистською Німеччиною, 12 серпня 2024 р.
Покладання квітів до пам’ятного знаку, 9 травня 2017 р.
Урочисте відкриття пам’ятника, вулиця К. Лібкнехта, 18/8, 9 травня 1965 року.
Підготовчі роботи на місці встановлення пам’ятного знаку, 1965 р.
Пам’ятник Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні, 70-і роки.
Почесна варта біля пам’ятного знаку.

Пам’ятник Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні, 70-і роки.
Пам’ятник Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні, 70-і роки.
Знесення бульвару та демонтаж пам’ятного знаку, 1981 р.
Пам’ятник Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні на розі вулиць Марини Раскової та Леніна (Житомирській).
Фотографія Володимира Солодкого.
Пам’ятник Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні на розі вулиць Марини Раскової та Леніна (Житомирській).
Фотографія Володимира Солодкого.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here