Вул. Європейська, 25. Одноповерховий будинок дореволюційної побудови. На стіні будинку поряд із входом знаходилась пам’ятна дошка, присвячена польському письменнику Владиславу Реймонту.
15 травня 2005 року під час проведення у місті Бердичеві Днів польської культури у будинку по Європейській, 25 відбулось урочисте відкриття польської бібліотеки. Бібліотеці надали ім’я видатного польського письменника Владислава Реймонта, на честь чого на стіні й встановили пам’ятну дошку. Напис на польській мові: “Польська міська бібліотека ім. Владислава Реймонта. Бердичів 2005”.
У жовтні 2009 року у зв’язку з необхідністю проведення капітального ремонту будівлі, яку обіймала польська бібліотека, пам’ятну дошку з будинку зняли, польську бібліотеку спочатку переведена у приміщення міської загальноосвітньої школи №3 по вулиці Пушкіна, 46. Згодом бібліотеку перенесли у приміщення міської дитячої бібліотеки по вулиці Європейській, 15.
Через деякий час пам’ятну дошку встановили біля входу у приміщення школи №3. Демонтували дошку у 2013 році.
На початку 1990-х років саме загальноосвітня школа №3 під керівництвом Фелікса Броніславовича Пашківського стала центром польського культурно-освітнього відродження у Бердичеві. Саме в школі №3 пройшли установчі збори, на яких утворено міськрайонне відділення Польської культури та освітнього товариства на Україні.
Реймонт Владислав Станіслав – польський письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури 1924 року. Народився у сім’ї сільського органіста. Батьки хотіли, щоб він став ксьондзом. Полишив школу, часто змінював професії, багато подорожував по Польщі та Європі. Був учнем шевця у Варшаві (1880-1884), актором у бродячих трупах (1884-1887), працював залізничним службовцем.
У 1893 році оселився у Варшаві і жив літературним заробітком. Велика компенсація після дорожньої пригоди у 1900 році допомогла йому отримати фінансову незалежність. Дебютував у літературі в 1893 році. Творчість сполучає традиції критичного реалізму з елементами натуралізму та символізму. Невелику частину творчої спадщини складають вірші.
Автор оповідань, повістей, романів, різноманітних у тематичному та жанровому плані. У збірках “Зустріч” (1897), “Перед світанком” (1902), у повісті “Справедливо” (1899) показано побут села.
Піком творчості вважається роман “Мужики” (т.1-4, 1904-1909), у якому зображено сільське життя у станових протиріччях та психологічних конфліктах. За цей роман як за “видатний національний епос” Реймонт удостоєний Нобелівської премії (1924).
Джерела та література:
“Земля Бердичівська”, №39 від 19.05.2005 р.