Вул. Шкіряників, 1 (колишня вулиця Петровського). Біля колишнього Будинку культури шкіроб’єднання ім. Ілліча та входу до однойменного парку відпочинку знаходився пам’ятник вождю Жовтневої революції 1917 року В.І. Леніну.
Час появи пам’ятника на цьому місці поки що не встановлено. За припущеннями, він з’явився у 30-ї роки минулого століття. З початком німецько-радянської війни пам’ятник зазнав значних ушкоджень – у перші дні окупації міста скульптуру В.І. Леніна розкололи навпіл (див фото нижче). У такому стані пам’ятник перебував до звільнення Бердичева від ворога у 1944 році.
З часом перед партійним та господарським керівництвом міста постало питання відновлення пам’ятника В.І. Леніну. Ця робота тривала до 1947 року. Оновлений пам’ятник відкрито на урочистому мітингу трудящих заводу 7 листопада 1947 року з нагоди святкування 30-річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції.
Скульптура В.І. Леніна виготовлена художньою майстернею Житомирського обласного художнього фонду. Автори невідомі. Скульптура виготовлена з сірого залізобетону. Висота скульптури 2,5 м.
Наприкінці 70-х років було проведено реконструкцію пам’ятника: виготовлено новий постамент прямокутної форми з сірого залізобетону (постамент цегляний, розміри постаменту 1,2 × 1,2 × 3,2 м.), який встановили дещо лівіше від входу до Будинку культури шкіроб’єднання ім. Ілліча. У середній частині постаменту була вмонтована табличка з нержавіючої сталі з текстом напису. Текст напису: “В.И. Ленин 1870-1924” (у 2006 році табличка була викрадена).
У 2013-2014 рр. Україною прокотився Ленінопад — хвиля демонтажів і пошкоджень пам’ятників Володимиру Леніну та іншим комуністичним, радянським політичним діячам ХХ століття, що розпочалася під час Київського Майдану. У серпні 2013 року невідомі особи пошкодили пам’ятник В.І. Леніну – знесли голову. У квітні 2014 року у зв’язку з неможливістю відновлення пам’ятник демонтували.
Джерела та література:
Паспорт пам’ятника. Архів Музею історії міста Бердичева.
Матеріали музейної кімнати ЗОШ №6 м. Бердичева.