Вул. Соборна, 25. Комплекс споруд кляштору Босих кармелітів.
Кляштор Босих кармелітів складається з двох храмів – нижнього (нині Зала Святої Терези) та верхнього, в якому нині проводяться служби.
З нижнього костелу існував вхід до поховальних склепів, призначених для погребінь заслужених благодійників монастиря. Поховано в них було понад 235 померлих. Зокрема, відомо, що тут покоїлося тіло архітектора Григорія Тарнавського (помер 25 березня 1737 року), під керівництвом якого розпочалось спорудження храму. У нижній капличці (зараз ризниця) покоїлося (до 1926 р.) забальзамоване тіло засновника монастиря Януша Тишкевича, перенесене сюди у 1759 році з костелу Отців Кармелітів Босих у Любліні. Свідчить про це мармурова плита, що збереглася, вміщена над входом до каплиці. Також були тут поховані ще п’ять членів родини Тишкевичів. У нижньому храмі також знаходилася гробниця останнього власника Бердичева Миколи Радзивілла.
Нині не зосталося жодного сліду від саркофагу та сімейних поховань засновників храму та власників Бердичева.
У роки Другої світової війни фортеця і монастир були майже повністю зруйновані. Костел був зруйнований на 40%, усі цінності розграбовані, знищені до такого ступеня, що вже не підлягали реставрації. Склепи були також зруйновані, кістяки померлих розкидані по території храму. У повоєнний час у зв’язку з відсутністю коштів відбудова кляштору Босих Кармелітів не проводилась. Із 1960-х років у будинку настоятеля розмістилось будівельне профтехучилище. Але таке сусідство призвело ще до більшої руйнації комплексу монастиря, і в першу чергу нищення похоронних склепів, яке продовжувалося тривалий час. Лише передача споруд у 1992 році релігійній громаді зупинила нищення погребального комплексу та започаткувала проведення активних реставраційних робіт.
На сьогодні з нижнього храму (зали) існує вхід до поховальних склепів, призначених для поховання заслужених благодійників монастиря. Відвідувачі можуть бачити групи кістяків та черепів, укладених у погребальні ніші.
Джерела і література:
Санктуарій Матері Божої Шкаплерної у Бердичеві. – Видавництво Отців Кармелітів Босих. – Краків, 1998.
Корнєєва В. Історія та реставраційні роботи монастиря-фортеці у Бердичеві Житомирської області. // З історії української реставрації. За ред. В. Тимофієнка, упоряд. В. Отченашко, А. Антонюк. – К.: Українознавство, 1996. – с. 237-242.
Корнєєва В. Монастир босих кармелітів у Бердичеві. Фортифікаційні споруди XVII ст. // Пам’ятники України: історія та культура, 1997, №1, с. 65-66.