Home Пам'ятки і пам'ятні місця Бердичів, існуючі Вул. Карастоянової, 17/9. Меморіальна дошка на честь Лілії Карастоянової

Вул. Карастоянової, 17/9. Меморіальна дошка на честь Лілії Карастоянової

2255
0
SHARE

Вул. Карастоянової, 17/9. На стіні навчального корпусу комунального вищого навчального закладу “Бердичівський медичний коледж” знаходиться меморіальна дошка, присвячена Лілії Карастояновій (1917-1943) – болгарської кореспондентки газети “Комсомольська правда”, партизанки.

Меморіальна дошка, присвячена Лілії Карастояновій, 2006 р.

Меморіальну дошку відкрили 6 листопада 1970 року під час урочистого мітингу. За рік до того, у 1969 році, вулиця, що до цього мала назву Училищна, перейменували на вулицю імені Лілії Карастоянової.

Лілія Карастоянова не бувала у Бердичеві. Вона народилася у місті Лом (Болгарія), яке наприкінці 1960-х років стало містом-побратимом українського Бердичева.

Карастоянова Лілія Олександрівна (1917-1943) народилася 30.05.1917 р. у місті Лом (Болгарія) у родині професійних революціонерів. Батька її, комуніста Олександра Карастоянова, після вересневого збройного повстання у 1923 році розстріляли, мати заарештували.

Через кілька років, коли мати випустили з в’язниці, і вона перейшла на нелегальну партійну роботу, її дітей – дівчат Лілію та Олену, їхнього брата Олександра переправили до Радянського Союзу. Це сталось у 1927 році. З того часу СРСР став для Лілії другою батьківщиною.

У “Комсомольську правду” Лілія Карастоянова прийшла у 1938 році. Після початку німецько-радянської війни Лілію обрали секретарем комсомольської організації, доручили організувати військове навчання співробітників. Вона стала бійцем протипожежної охорони, чергувала у години повітряних нальотів, навчалась на курсах медичних сестер. Літом 1942 року її направили з виїзною редакцією на оборонний завод у Саратов. Але Лілії хотілося більшого. Домігшись дозволу стати бійцем партизанського з’єднання О. Федорова, вона наприкінці грудня 1942 року перелетіла через лінію фронту. У тилу ворога Лілія робила те, що вимагали обставини: брала участь у випуску партизанської газети, готовила молодіжні листівки, проводила бесіди серед населення сіл, звідки був вибитий ворог. 6 лютого 1943 року Лілія загинула в бою у селі Будище Гомельської області.

За доблесть і героїзм Лілія Карастоянова посмертно нагороджена орденом Вітчизняної війни I-го ступеня. Її ім’ям крім Бердичева були названі вулиці в Мінську та Гомелі (Білорусь), теплохід Дунайського пароплавства. У середній школі № 1 міста Чечерська створений музей Лілії Карастоянової. На батьківщині в місті Лом (Болгарія) в її честь спорудили обеліск.

Джерела та література:

Мартинюк М.В. До питання про топонімічну історію Бердичева в контексті моніторингу формування назв вулиць // Бердичівська земля у плині часу (у двох томах). Науковий зб. “Велика Волинь”. Вип.37. – Житомир: М. Косенко, 2007. – С. 346-368.


Вигляд будинку з меморіальною дошкою, 2006 р.
Вигляд будинку з меморіальною дошкою, 2006 р.
Урочисте відкриття меморіальної дошки, 6 листопада 1970 р.
Фото В. Солодкого.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here