Home Проекти Некрополь Бердичева Вул. Григорія Сковороди, 71. Кладовище загиблих угорських воїнів

Вул. Григорія Сковороди, 71. Кладовище загиблих угорських воїнів

790
0
SHARE

Вул. Григорія Сковороди, 71, внутрішня територія колишньої школи №16.

Територія, на якій знаходилось угорське кладовище, вид із півночі. Січень 2011 р.

У роки німецько-радянської війни в Бердичеві розміщувалися підрозділи 105-ї угорської дивізії (бригада сил безпеки), і зокрема 42-й полк, що воював на боці німецької армії. У будинку міської школи №16 (нині школа не існує, приміщення розібрали) розміщувалась санітарна частина угорських військ. У санітарній частині проводилось лікування угорських військових, які отримали поранення в боях із радянськими військами. Тих, хто помирав у санітарній частині, хоронили на кладовищі, яке угорські військові облаштували неподалік госпіталю – на відкритій місцині в середині подвір’я. Військові створили план кладовища, на якому нанесли всі могили з прізвищами похованих воїнів. Загалом на цьому кладовищі знаходилось біля ста одиночних могил.

З приходом радянських військ кладовище зруйнували: хрести демонтували, могили зрівняли з землею. Ексгумація тіл не проводилась.

Після звільнення міста від нацистських загарбників у приміщенні по вулиці Пушкіна (сучасна Григорія Сковороди) відновила роботу школа №16, яка діяла до середини 1990-х років. На території колишнього кладовища влаштували шкільний плац.

Після закриття школи №16 деякий час ця територія не використовувалась. Лише згодом частину території колишньої школи передали у користування приватній автошколі, іншу частину виділили під забудову, тут з’явились два житлових будинки.

Місце розташування кладовища на місцевості не позначено, охоронних меж не встановлено.

Залишки будівлі школи №16, на території якої знаходилось кладовище, січень 2011 р.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here