Home Пам'ятки і пам'ятні місця Бердичів, не існують Вул. Ватутіна, 1. Пам’ятний знак на честь генерала армії Ватутіна М.Ф.

Вул. Ватутіна, 1. Пам’ятний знак на честь генерала армії Ватутіна М.Ф.

2953
0
SHARE

Вул. Ватутіна, 1. На перетині вулиці Ватутіна та площі Седлєцької знаходиться обеліск на честь командуючого І-м Українським фронтом генерала армії Миколи Федоровича Ватутіна (1901-1944).

Обеліск на честь командуючого І-м Українським фронтом генерала армії Миколи Федоровича Ватутіна,
жовтень 2005 р.

Обеліск встановлено у травні 1975 року з нагоди 30-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Одночасно зі встановленням обеліску рішенням виконкому від 15 травня 1975 р. №304 вулицю Фільтрову названо ім’ям радянського полководця. Пам’ятний знак виготовили з залізобетону, меморіальну дошку – з граніту.

У 1980 році знак замінено на обеліск, також виготовлений із граніту. Працівники машинобудівного заводу “Прогрес” (бригада під керівництвом М.Ф. Сивобородька) вилили з бронзи зірку Героя Радянського Союзу, працівники БМУ розбили квітники, проклали доріжку з гранітних плит. Напис на меморіальній плиті: Улица носит имя генерала Ватутина Н.Ф., прославленного полководца Великой Отечественной войны, командующего I Украинским фронтом. З правої сторони обеліску прикріплено Зірку Героя Радянського Союзу. Згодом БМУ на місці власної Дошки пошани створив своєрідний музей під відкритим небом, в якому можна було ознайомитись з життям і діяльністю М.Ф. Ватутіна.

Учні середньої школи №6 біля пам’ятного знаку, 1975 р.

19 березня 2018 року невідомі вандали зруйнували меморіальну плиту, закріплену на стелі. 8 травня того ж року в День пам’яті та примирення силами комунальних підприємств міста за кошти міського бюджету відновлено меморіальну плиту на пам’ятнику з написом: “Вулиця названа на честь генерала Ватутіна М.Ф. – командувача Першого Українського фронту”.

Згідно з довідкою Українського інституту національної пам’яті об’єкт міської топоніміки, названий на честь Ватутіна, не суперечить Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки” та не потребує перейменування.

Розпорядженням голови Бердичівської міської ради Сергія Орлюка №34 від 26.04.2024 р. «Про демонтаж пам’ятного знака та елементів декору» відповідно до вимог Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» пам’ятний знак на честь генерала армії Ватутіна М.Ф. силами МКП «Бердичівкомунсервіс» демонтували та перемістили його елементи на територію цього підприємства (м. Бердичів, вул. Чуднівська, 156).

Генерал армії Ватутін Микола Федорович
(1901-1944).

Ватутін Микола Федорович – радянський воєначальник, генерал армії, Герой Радянського Союзу. У 1943-1944 рр. командувач І-м Українським фронтом, який безпосередньо брав участь у визволенні України від німецьких завойовників. Ватутін М.Ф. спланував та провів Житомирсько-Бердичівську операцію, в ході якої 5 січня 1944 року Бердичів визволено від ворога.

1 березня 1944 року великий загін УПА під командуванням Максима Боровця здійснив сміливий напад на радянську танкову колону поблизу Києва, в складі якої пересувався кортеж генерала. Під час бою Ватутін М.Ф. був важко поранений у ногу. Помер М.Ф. Ватутін у лікарні 15 квітня 1944 року.

Джерела та література:

Б. Бейсарон. Музей під відкритим небом. // “Радянський шлях”, №154 (11127) від 29.09.1979 р., с. 2.

Б. Борисов. Бути вулиці гарною. // “Радянський шлях”, №145 (11324) від 12.09.1980 р., с. 4.

Мартинюк М.В. До питання про топонімічну історію Бердичева в контексті моніторингу формування назв вулиць // Бердичівська земля у плині часу / Голов. ред. М.Ю. Костриця. – У 2-х тт. – Житомир: М. Косенко, 2007. – 384 с., іл. – (Науковий збірник “Велика Волинь”. Праці Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині. – Вип. 37). – С. 346-368.

Інтернет-проект “Українська повстанська армія”: http://ukrsong.narod.ru/htmls/UPA.html

Архів музею історії загальноосвітньої школи №6 ім. І. Житниченка, м. Бердичів.

Розпорядження голови Бердичівської міської ради №34 від 26.04.2024 р. «Про демонтаж пам’ятного знака та елементів декору».


Обеліск на честь командуючого І-м Українським фронтом генерала армії Миколи Федоровича Ватутіна, травень 2018 р.
Меморіальна плита на обеліску, жовтень 2005 р.
Зірка Героя Радянського Союзу на стелі, жовтень 2005 р.
Учні середньої школи №6 біля пам’ятного знаку, 1975 р.
Зруйнована меморіальна плита, 19 березня 2018 року.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here