Home Новини Втрачені краєвиди Бердичева

Втрачені краєвиди Бердичева

1239
0
SHARE

Інколи споглядаючи старі фотографії Бердичева, дивуєшся разючій зміні міського ландшафту за роки, що минули. Як технології розвиваються семимильними кроками, так і міський ландшафт видозмінюється буквально на наших очах. Хто ще користується DVD-програвачами? А всього два десятиліття тому це був чи не останній писк технологічної моди.

Нижче розміщена фотографія мосту на вулиці Муромській (сучасна вулиця Ринкова), який веде до Чуднівської вулиці, та левади поряд із ним.

Вид на міст по вулиці Муромській, фото з архіву ДАЖО

Фото створене у часи після Другої світової війни і розкриває нам багато цікавих фактів:

  • міст, що веде через річку Гнилоп’ять, ще дерев’яний (залізобетонний міст спорудять у середині 1960-х);
  • вулиці Залужної (з 1986 по 2023 рік – вулиця Генерала Горбатова) ще не існує, вона з’явиться у 1957 році;
  • лівий берег Гнилоп’яті у полі зору фотографа ще не заріс вербами, що дає змогу побачити річкову заплаву, яка щовесни затоплюється під час повені;
  • сам фотограф вірогідно знаходиться на даху триповерхового будинку, який колись знаходився на сучасній вулиці Замковій (до 2023 року – вулиця Молодогвардійська).

Цей будинок можна побачити на іншій фотографії, створеній у 1944 році. Він чи не єдиний, який уцілів після кривавих боїв січня того ж року. Вулиця Кармелітанська, яка існувала до війни, була практично знищена дощенту, як і кляштор Босих Кармелітів. Нині ми маємо зовсім іншу картину забудови цього кварталу, яка нічим не походить на первісну.

Вулиця Кармелітанська, 1944 р., архів ДАЖО

Припущення про те, що фотограф знаходився на даху будинку по вулиці Замковій (кол. Молодогвардійська) помилкове. Насправді фотограф стояв на даху напівзруйнованого кляштору. А для тих, хто бажає порівняти колишній краєвид з сучасним, додаю фотографію, яку зроблено з цього ж ракурсу у вересні 2007 року, коли тривали активні реставраційні роботи і доступ до куполу для перегляду міських краєвидів був порівняно вільним.

Вид з купола кляштору Босих Кармелітів, 14 вересня 2007 р.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here