Home Пам'ятки і пам'ятні місця Бердичівський район, існуючі Бистрик. Хрест на місці зруйнованого православного Свято-Покровського храму

Бистрик. Хрест на місці зруйнованого православного Свято-Покровського храму

53
0
SHARE

У центральній частині села знаходиться Хрест на місці зруйнованого православного Свято-Покровського храму.

Хрест на місці зруйнованого православного Свято-Покровського храму, 20 квітня 2019 р.

Православний дерев’яний храм Покрови Пресвятої Богородиці збудували у селі Бистрик у 1748 році. Знаходився він на узвишші, поряд існувало храмове кладовище. Після революційних подій Жовтневого перевороту храм пережив перші гоніння. Влада влаштувала у приміщенні зерносховище. Коли на Бистрицьку землю прийшла німецько-радянська війна, у храмі з дозволу німецької влади відновили Богослужіння. У 1944-му році, під час відступу нацистських загарбників, на дзвіниці засів снайпер. Радянські бійці ліквідували ворожого стрілка, під час запеклих кровопролитних боїв був знесений купол.

У 1983-му році храм зруйнували. Місцеві жителі пригадували, що знесення храму долучили тракторну бригаду місцевого колгоспу, а також військову техніку. Поступово були знищені залишки приміщення, розграбовані святині та церковне начиння, а у 1989-му розібраний фундамент. Ця місцевість заросла кущами й деревами.

Вшановуючи пам’ять про святиню, жителі села у 2018 році взялися за розчищення майданчика на місці колишнього храму. Під час робіт знаходили рештки померлих. Територію розрівняли, засипали гравієм і зробили кладку бруківки. Незабаром встановили кам’яну плиту із зображенням старовинної церкви і гранітний хрест (замість колишнього дерев’яного). За сприяння сільської влади, дякуючи старанням людей, був створений пам’ятний знак, як нагадування нащадкам про історичне минуле та події давнини.

Благочинний Бердичівського округу архімандрит Варфоломій (Бойков) під час звершення чину освячення Хреста, 20 квітня 2019 р.

Ініціаторами встановлення Хреста стали сільський голова Світлана Барановська, до його спорудження долучились меценати – керівник ФГ «Сергій-С», депутат Бердичівської районної ради Сергій Вахнюк, керівник СФГ «Віктор», Заслужений громадянин Бердичівського району, депутата Бистрицької сільської ради Віктор Барановський, парафіяни на чолі з настоятелем Свято-Іллінського храму протоієреєм Владиславом Асафовим та церковний староста Віктор Залевський.

20 квітня 2019 року благочинний Бердичівського округу архімандрит Варфоломій (Бойков) звершив чин освячення Хреста на місці зруйнованого православного Свято-Покровського храму.

На гранітній плиті – зображення колишнього Свято-Покровського храму в обрамленні дерев і напис: «На цьому місці з 1748 року по червень 1983 року стояла церква».

На постаменті – фото, яке є копією картини Фаїни Сидоренко.

Джерела і література:

Похилевич Л. Сказания о населенных местностях Киевской губернии. – К., 1864. с. 288.

У с. Бистрику. // «Нова доба», №28 від 21.10.1941 р., с. 4.

Через роки та випробування: освячення Хреста на місці колишнього храму у с. Бистрик // «Земля Бердичівська», №17 (16238) від 26.04.2019 р., с. 4.


Хрест на місці зруйнованого православного Свято-Покровського храму, 31 січня 2024 р.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here