Вул. Соборна, 25. У приміщенні Музею історії міста Бердичева в окремій кімнаті знаходиться музей воїнів-інтернаціоналістів.
Музей воїнів-інтернаціоналістів відкрито 13 лютого 2010 року з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 21-ї річниці виведення радянських військ з Республіки Афганістан (15 лютого). Серед присутніх на відкритті були як учасники бойових дій на території Афганістану, так і жителі міста, ветерани Другої світової війни, представники громадськості міста, молодь. На відкриття прибули гості з Києва та Житомира: голова Української спілки ветеранів Афганістану, генерал-майор Сергій Васильович Червонописький та депутат Житомирської обласної ради, голова Житомирської обласної спілки ветеранів афганської війни Павло Валентинович Ментов. Перед присутніми виступили міський голова Василь Мазур, депутат міської ради і учасник бойових дій в Афганістані Віктор Колісниченко, голова Бердичівської Спілки ветеранів воїнів-афганців Микола Іванович Вдовиченко, Микола Михайлович Кравчук, який був командиром роти однієї з військових частин, що першими у 1979 році увійшли на територію Афганістану.
Значну допомогу у створенні музею надали у першу чергу самі воїни-афганці, які принесли сюди особисті речі, нагороди, бойові реліквії. Безпосередньо над експозиціями працювали працівники ТОВ “Транзит-С” під керівництвом Ігоря Михайловича Мельника, який також є ветераном афганської війни. Значну допомогу надали члени міського клубу військово-історичного моделювання “Штик”, які надали моделі бойової техніки, що використовувалась військовим контингентом в Афганістані. А міжшкільна фільмотека на чолі з Альфредом Рущицем створила цикл відеофільмів про участь бердичівлян у бойових діях в Афганістані. Як запевнили організатори музею, вони на цьому не зупиняться: вже сьогодні йде робота по розширенню експозиції музею. Для цього буде виділено ще одну кімнату, яка знаходиться поруч із нововідкритим музеєм.
Музей воїнів-інтернаціоналістів не є першим музеєм на Бердичівщині, що присвячений участі наших земляків у війні в Афганістані – у селі Швайківка у приміщенні загальноосвітньої школи з 2003 року функціонує музей воїнів-інтернаціоналістів.
Стіни коридору, що ведуть до музейної кімнати, прибрані маскувальною сіткою, на якій розташовані фотографії воїнів-афганців. У самій кімнаті розміщені стенди, численні фотографії та експонати, що розповідають про події 1979-1988 рр., про воїнів-афганців, що загинули в Афганістані.
На двох стендах розміщено інформаційний матеріал про події війни в Афганістані. У хроніках висвітлено хід бойових дій з грудня 1979 року по лютий 1989 року, бойові операції радянських військ, зазначено матеріальні та людські втрати за кожний рік війни. Фотографії, які розміщені на стендах, надані колишніми воїнами-афганцями, які проживають в м. Бердичеві. Тут же подано текст Директиви Міністерства оборони СРСР про початок військових дій в Афганістані.
На стенді “Дислокація військових частин контингенту” вказано місце розташування, польова пошта та назва військових частин, які дислокувались в Афганістані.
У центральній частині музейної кімнати знаходяться прапори України, Радянського Союзу та Української спілки ветеранів Афганістану. Експозицію музею вдало доповнюють діорами “Тунель на перевалі Саланг” та “Блок-пост бетонної дороги”, виконані членами неформального об’єднання військової мініатюри “Штик” (керівник Олег Савенко).
Наступний стенд “Воїни-інтернаціоналісти, які загинули в Афганістані”. У бойових діях з України прийняли участь 150 тисяч військових, з них загинуло 3280 осіб, пропали безвісти — 80 воїнів. З Житомирської області для служби в Афганістані було направлено 2922 осіб, пропали безвісти — 2 воїни, повернулись інвалідами — 93 воїни. Сьогодні в Бердичеві проживають 873 ветерани, які брали участь у бойових діях в Афганістані. З міста Бердичева та Бердичівського району загинуло 28 військовослужбовців, 21 — повернулись інвалідами. На стенді імена тих, хто не повернувся з Афганістану, фотопортрети із зазначенням років життя.
У стендах-тумбах зберігаються особисті речі: одяг, годинники, військова фляга, універсальні військові казанки, ручки та олівець “Пілот”, яким користувались пілоти-штурмани, запальничка, фотоапарат, військовий планшет, радіоприймач, термос та інші речі.
В експозиції знаходиться робоча карта льотчика — штурмана ескадрильї МІ-24 капітана С.С. Панова, за якою виконувались польоти вночі на знищення караванів зі зброєю; карта бойових дій у районі м. Джелалабад станом на 17.02.1987 р., які надав музею учасник бойових дій в Афганістані підполковник В.П. В’юшков; карти Афганістану, спорядження медичної сестри. У стендах також розміщені фотографії, книги про Афганістан.
На стіні музейної кімнати — карта Афганістану. Воїни-афганці, які відвідують музей, залишають на карті свої підписи, позначають місця, де проходили службу, пишуть номери своїх військових частин.
Джерела і література:
“Мій біль – Афганістан” // “Земля Бердичівська”, №8 (15752) від 19.02.2010 р.
Коломієць Л.В. Матеріали експозиції зали воїнів-інтернаціоналістів музею історії міста Бердичева. // Воєнна історія України. Волинь та Полісся: зб. наук. праць за матеріалами Всеукр. наук. військово-історичної конф., 25-26 квітня 2013 р. / Національний військово-історичний музей України. – К. 2013. – 606 с. – с. 570-571.